Görünürde normal aile dinamikleri ekseninde travma, dissosiyasyon ve depresyon: Erzurum örneklemi
Trauma, dissociation and depression on the axis of apparently normal family dynamics: The sample of Erzurum
- Tez No: 727270
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Üç nesil kadın yetişkinin (torun, anne, anneanne) görünürde normal aile dinamikleri ekseninde çocukluk çağı travmaları, dissosiyatif yaşantıları ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Erzurum'da ikamet eden 4 kuşak (Baby Boomer, X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı) 3 nesil kadın yetişkin ile yürütülen bu çalışmanın örneklemini; 45 anneanne, 45 anne ve 45 torun olmak üzere toplam 135 kadın yetişkin oluşturmaktadır. Çalışmada; demografik bilgilerin dahil olduğu Görünürde Normal Aile Modellerine ilişkin 66 sorudan oluşan Demografik Bilgi Formu, Mini Mental Test (SMMT VE MMSE-E), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ), Çocukluk Çağı Kötüye Kullanım ve İhmal Soru Listesi (ÇKİS), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDI) kullanılmıştır. Frekans, varyans, regresyon, korelasyon, ANOVA ve MANOVA analizleri, bu çalışmada kullanılan istatiksel yöntemlerdir. Çocukluk çağı travmaları bildirme oranı en yüksek anneannelerde, en düşük ise torunlardadır. Anneanneler, annelerden ve torunlardan istatiksel açıdan daha fazla; duygusal istismar, fiziksel istismar, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal bildirmekte olup dissosiyatif yaşantılar ise nesiller arası farklılık göstermemektedir. Katılımcıların depresyon düzeyleri sadece anneanneler ve torunlar arasında farklılaşmakta olup, torunlar istatiksel açıdan daha az depresyon bildirmiştir. Çocukluk çağı travmaları toplam puanı ve alt boyutlarının tamamı (beş alt boyut) ile dissosiyatif yaşantılar arasında istatiksel açıdan pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Çocukluk çağı travmaları toplam puanı ve alt boyutları (cinsel istismar hariç) ile depresyon düzeyleri arasında istatiksel açıdan pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Çalışmada dissosiyatif yaşantıların yordayıcıları, fiziksel istismar ve cinsel istismar; depresyonun yordayıcısı ise sadece cinsel istismar olarak bulunmuştur. Görünürde normal aile dinamikleri ekseninde dört kuşak ve üç nesil ile gerçekleştirilen bu çalışmada; çocukluk çağı travmaları, dissosiyasyon ve depresyon, psikotravmatoloji ve klinik psikoloji perspektifinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate childhood traumas, dissociative experiences and depression levels of three generations of female adults (grandchildren, mother and grandmother) in line with apparently normal family dynamics. The sample of the study, which has been carried with 4 generations (Baby Boomer, Generation X, Generation Y, Generation Z) and 3 descendants of female adults residing in Erzurum, consists of 135 female adults, 45 of whom are grandmothers, 45 mothers and 45 grandchildren. In the study, Demographic Information Form consisting of 66 questions related to Apparently Normal Family Models including demographic information, Mini Mental Test (SMMT and MMSE-E), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Childhood Abuse and Neglect Inventory (CANI), Dissociative Experiences Scale (DES) and Beck Depression Inventory (BDI) have been used. The statistical methods used in this study have been frequency, variance, regression, correlation, ANOVA and MANOVA analysis. The highest rate of reporting childhood traumas has been in grandmothers and the lowest in grandchildren. Grandmothers report statistically more emotional abuse, physical abuse, emotional neglect and physical neglect than mothers and grandchildren, and dissociative experiences do not differ between generations. Depression levels of participants have differed only between grandmothers and grandchildren, and grandchildren have reported statistically less depression. There have been a statistically significant positive relationship between the total score of childhood traumas, and its sub-dimensions (except sexual abuse) and depression levels. In the study, the predictors of dissociative experiences have been found as physical abuse and sexual abuse; and the predictor of depression was found only as sexual abuse. In this study, which was carried out with four generations and three generations of female adults on the axis of apparently normal family dynamics; childhood traumas, dissociation and depression were evaluated from the perspective of psychotraumatology and clinical psychology.