COVİD-19 pandemisinde cinsel benlik şeması ve cinsel doyum paradigması
The sexual self-schemas and the sexual satisfaction paradigm during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 727276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada; COVID-19 pandemisinde, cinsel doyum ve cinsel benlik şemaları arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 809 yetişkin kadın birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Yeni Cinsel Doyum Ölçeği ve Cinsel Benlik Şeması Ölçeği kullanılmış olup, araştırma modeli ilişkisel tarama modelidir. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerinin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre kadınların cinsel doyumları ve cinsel benlik şemaları arasında orta düzey, pozitif yönlü korelasyon vardır. Ön lisans veya lisans mezunu olan kadın katılımcıların Cinsel Benlik Şeması Ölçeği toplam puanları lise mezunlarından anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Pandemi sürecini partneri ile birlikte geçiren kadınların, cinsel doyum düzeylerinin ve Cinsel Benlik Şeması Ölçeği toplam puanlarının pandemiyi partneriyle birlikte geçirmeyen kadın bireylere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; In the COVID-19 pandemic, the relationship between sexual satisfaction and sexual self-schemas and the differentiation of these variables according to socio-demographic characteristics were examined. The sample of the study consists of 809 adult female individuals. In order to collect data in the research; The Socio-Demographic Information Form, the New Sexual Satisfaction Scale and the Sexual Self-Schema Scale were used, and the research model is the relational screening model. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 25.0 statistical package program. Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation Analysis were performed to analyze the data. According to the findings of the study, there is a moderate, positive correlation between women's sexual satisfaction and sexual self-schemas. It was determined that the total scores of the Sexual Self-Scheme Scale of female participants with associate or undergraduate degrees were significantly higher than those of high school graduates. It has been determined that the sexual satisfaction levels and the total scores of the Sexual Self-Scheme Scale of the women who have spent the pandemic process with their partner are significantly higher than the female individuals who did not spend the pandemic together with their partner. The findings were discussed within the framework of the literature and various suggestions were presented.