Geleneksel irrigasyon ve sonik ajitasyon ile kullanılan fitik asit-sodyum hipoklorit karışımının, smear tabakasını uzaklaştırma etkinliği ve erozyon üzerindeki etkileri
The effectiveness of the mixture of phytic acid-sodium hypochlorite used with needle irrigation and sonic agitation on smear layer removal and erosion
  1. Tez No: 727280
  2. Yazar: ALEV ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEMAL TINAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, fitik asit-sodyum hipoklorit karışımı uygulanan dişlerde geleneksel irrigasyon ve sonik ajitasyon yapıldığında, karışımın smear tabakasına ve erozyona olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 72 adet tek köklü, mandibular premolar insan dişleri kullanıldı. Tüm dişler genişletildi ve rastgele dört gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla; Grup 1: fitik asit, geleneksel irrigasyon (30 sn.), Grup 2: fitik asit, geleneksel irrigasyon (10 sn.), sonik ajitasyon (20 sn.), Grup 3: fitik asit-NaOCl, geleneksel irrigasyon (30 sn.), Grup 4: fitik asit- NaOCl, geleneksel irrigasyon (10 sn.), sonik ajitasyon (20 sn.). Smear tabakası ve erozyon değerlendirmesi; köklerden alınan vertikal kesitlerin, taramalı elektron mikroskobu altında x 2000 büyütmede, köklerin koronal orta ve apikal üçlüsünden alınan görüntüler kullanılarak yapıldı. Veriler Üç Yönlü Varyans Analiz testi ve Tukey post hoc testi kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda fitik asit-sodyum hipoklorit karışımı smear tabakasını uzaklaştıramadı, fitik asit ise orta derecede etki gösterdi. Sonik ajitasyon smear tabakasını uzaklaştırmada belirgin bir fark oluşturmadı. Grup içi kıyaslama yapıldığında, kök bölgeleri arasında herhangi bir farklılık gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate the effects of phytic acid-sodium hypochlorite mixture on smear layer and erosion. In this study, 72 extracted, single-rooted, mandibular premolar human teeth were used. All teeth were prepared and randomly allocated into four groups. Groups are as follows; Group 1: phytic acid, needle irrigation (30 sec) Group 2: phytic acid, needle irrigation (10 sec), sonic agitation (20 sec) Group 3: phytic acid-NaOCl, needle irrigation (30 sec) Group 4: phytic acid-NaOCl, needle irrigation (10 sec), sonic agitation (20 sec). Photomicrographs were taken x 2000 magnification from SEM, from coronal, middle and apical third of each specimen for evaluation. Data were analyzed using the three way ANOVA and Tukey post hoc test. In this study, mixture of phytic acid-sodium hypochlorite was ineffective and phytic acid was moderately effective in removing the smear layer. Sonic agitation did not have a significantly additional effect on smear layer removal. Intragroup comparisons revealed no significant differences at any root level.