Farklı yıkama solüsyonu ajitasyon yöntemlerinin kök kanallarından Enterococcus faecalis'i uzaklaştırma etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of different irrigation solution agitation techniques for the removal of Enterococcus faecalis from the root canals
- Tez No: 408298
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Güneç, H.G. Farklı yıkama solüsyonu ajitasyon yöntemlerinin kök kanallarından Enterococcus faecalis'i uzaklaştırma etkinliklerinin karşılaştırılması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti ABD. Doktora Tezi. İstanbul (2015). Bu çalışmada, deneysel olarak E. faecalis ile enfekte edilmiş kök kanallarında; NaOCl ve EDTA'yla birlikte kullanılan farklı irigasyon ajitasyon yöntemlerinin (Pasif ultrasonik irigasyon (PUI), EndoActivator, Photon-Initiated Photoacoustic streaming (PIPS), manuel guta perka (GP) ajitasyon yöntemi ve geleneksel yıkama yöntemini) antibakteriyel etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 85 adet çekilmiş insan üst kesici dişi kullanılmıştır. Dişler, akrilik bloklara gömülerek Revo-S sistemi ile şekillendirilmiştir. Hazırlanan örnek dişler otoklavda 121 °C 15 dakika süre ile sterilize edilmiştir. Bu örneklerden 5 tanesi negatif kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Geri kalan 80 adet örnek dişin kök kanallarına, 37 °C'de sırasıyla 2., 4. ve 6. günlerde E. faecalis standart suşu inkübe edilmiş ve toplam 7 günde biofilm oluşturulmuştur. Biofilm oluşturulan 5 diş pozitif konrol grubu olarak ayrılmış, bunlardan ikisi biofilm oluşup oluşmadığının değerlendirilmesi amacıyla SEM de incelenmiştir. Kalan 75 örnek diş beş guruba ayrılmıştır (n=15). 1., 2., 3. ve 4. gruplarda (GP manuel-dinamik irigasyon, PUI, EndoActivator ve PIPs) farklı irigasyon ajitasyon yöntemleri uygulanmıştır. 5. grupta bulunan örneklere ise şırınga ile geleneksel irigasyon yapılmıştır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kök kanallarından mikrobiyolojik örnekler alınarak, biofilm içerisindeki bakteri kolonilerinin sayılasal ölçümü cfu/ml olarak hesaplanmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, tüm irigasyon ve irigasyon ajitasyon yöntemlerinin kök kanallarından E .faecalis'i büyük ölçüde uzaklaştırdığı görülmüştür. Çalışmamızda kullanılan yöntemlerden PUI, EndoActivatör ve PIPs, antibakteriyel etkinlik yönünden en başarılı sonuçları vermiş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Güneç, H.G. Comparison of different cleaning solution of the agitation methods removal efficacy of Enterococcus faecalis from root canals. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Endodontics. Doctoral Thesis. İstanbul. 2015. The aim of this study was to compare the efficacy of standart irrigating agitation techniques performed by NaOCl and EDTA with laser technique performed by Er:YAG laser (PIPs), sonic activated energy (EndoActivator), passive ultrasonic energy (PUI), GP manuel-dynamic agitation and conventional irrigation technique in the infected with Enterococcus feacalis root canals. 85 extracted single human maxillary rooted teeth were used. The crowns were removed and the roots were intsrumented with Revo-S rotary system. The samples were sterilized in an autoclave at a temperature of 121 °C for 15 min. After finishing the sterilization, negative control group was chosen and had been gotten five samples without biofilm culture. Enterococcus faecalis was investigated for 80 samples. The strains were incubated respectively 2., 4. and 6. days on 37 °C and were created biofilm for 7 days. Positive control group was chosen and had been gotten five samples but was not performed with any agitation techniques. Two samples of positive control group had been analysed in SEM and seen biofilm culture. 75 samples were divided into five groups (n:15). Different irrigation and agitation methods (GP manuel-dynamic agitation, PUI, EndoActivator, PIPs) were performed at 1st, 2nd, 3rd and 4th groups. Conventional method were performed at 5th group. After the test materials, the number of cfu/ml was counted and the result were statistically analyzed for the last seventy-five samples. This study concludes that using all of methods in this study removed E. faecalis from root canals. Antibacterial efficacy of PUI, EndoActivator and PIPs were significantly higher than conventional method and GP manuel-dynamic agitation groups however the difference between PUI, EndoActivator and PIPs were not statistically significant (p>0.05).