Sivil havacılıkta lojistik performans faktörlerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile sıralanması: Erzurum ili örneği
The ordering of logistics performance factors in civil aviation with multi-criteria decision-making methods: The case of Erzurum
  1. Tez No: 727283
  2. Yazar: BÜŞRA DAL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KORUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknolojinin hızlı bir gelişim süreci içinde olması, e-ticaretin ve küresel rekabetin artması dünyaya yeni bir rekabet anlayışı ve bakış açısı getirmiştir. Artık firmalar ürettikleri ürün ve hizmetleri dünya pazarına sunarken değişik stratejiler izlemektedir. Bu süreçte firmaları sadece ürettikleri mal ve hizmetlerin kalitesi değil, tüketiciye giden yolculuğun her aşaması ilgilendirmektedir. Uluslararası firmalar bu yolculuğun hızlı ve güvenli bir şekilde son bulmasını istemektedir. Firmalar bu noktada uluslararası pazarda rekabet edebilmeleri için lojistik altyapının önemini kavramıştır. Çünkü lojistik altyapı, üretimden tüketime kadar firmaların üretim maliyetini, taşıma maliyetini, depolama maliyetini, vb. minimize etmektedir. Durum böyle olunca lojistiğin en önemli kollarından biri olan taşımacılık küresel ticarette kritik rol oynamaktadır. Dolayısıyla taşımacılık türlerinden biri olan havayolu taşımacılığı da küresel ticarette mesafeleri ortadan kaldırıp firmalara ulaşılması zor pazarlara erişim imkanı vermektedir. Bu bağlamda çalışmada sektördeki öneminden ötürü sivil havacılık noktasında lojistik performans faktörlerinin belirlenmesi ve tespit edilen faktörlerin çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan SWARA yöntemi ile sıralanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology, the increase in e-commerce and global competition have brought a new understanding and perspective of competition to the world. Now, companies follow different strategies while presenting their products and services to the world market. In this process, companies are concerned not only with the quality of the goods and services they produce, but also with every stage of the journey to the consumer. International companies want this journey to end quickly and safely. At this point, companies have understood the importance of logistics infrastructure in order to compete in the international market. Because the logistics infrastructure covers the production cost, transportation cost, storage cost, etc. of the companies from production to consumption. minimizes it. As such, transportation, one of the most important branches of logistics, plays a critical role in global trade. Therefore, air transport eliminates distances in global trade and gives companies access to markets that are difficult to reach. In this context, in this study, it is aimed to determine the logistics performance factors at the point of civil aviation due to the above-mentioned importance and to rank the determined factors with the SWARA method, which is one of the multi-criteria decision-making methods.