Davranışsal finans eğilimlerinin risk alma düzeyi üzerindeki etkisi: İstanbul ili örneği
The impact of behavioral finance trends on risk taking: The example of Istanbul province
- Tez No: 727282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geleneksel finans teorisyenleri, bireylerin yatırım kararı alırken rasyonel davrandıklarını kabul ederler. Bu doğrultuda, geleneksel finans teorisyenleri yatırımcının duygusal ya da bilişsel yanlıklarına maruz kalmadan göz ardı edip, en makul yatırım alternatifini tercih edeceğini ileri sürmektedir. Özellikle beklenen fayda kuramı temeline dayandırılan klasik finans teorileri, risk faktörünü her yatırımcının aynı düzeyde algılaması gerektiği üzerinde durarak beklenen faydanın maksimum yapılması gerektiğini vurgular. Davranışsal finansçılar ise klasik yaklaşımın aksine, yatırımcıların her zaman rasyonel karar vermediklerini, bununla birlikte yatırımdan beklenen getiri ve tolerans gösterilebilen risk düzeyinin de birbirinden çok farklı olduğunu savunarak, bireylerin yatırım kararı alma süreçlerinde, bilişsel ve psikolojik önyargıların etkisi altında irrasyonel eğilimler gösterdiğini vurgulamaktadırlar. Bu çalışma ile davranışsal finans eğilimlerinin risk alma düzeyine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 250 katılımcıya demografik özellikler içeren bir anket, Davranışsal Finans Ölçeği ve Risk Alma Düzeyi Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS programında korelasyon, çoklu değişken regresyon modeli, t-testi ve anova analizleri ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda davranışsal finans eğilimlerinin ve risk toleransının bireylerin demografik özelliklerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical finance theorists accept that individuals act rationally when making investment decisions. In this direction, classical finance theorists argue that the investor will ignore human characteristics and prefer the most reasonable investment alternative. The classical finance theory, which is especially based on the expected utility theory, emphasizes that every investor should perceive the risk factor at the same level and emphasizes that the expected utility should be maximized. Behavioral financiers, on the other hand, argue that, contrary to the classical approach, investors do not always make rational decisions, however, the expected return from investment and the level of tolerable risk are very different from each other, and they emphasize that individuals show irrational tendencies in their investment decision-making processes under the influence of cognitive and psychological biases. With this study, it is aimed to reveal the effect of behavioral finance tendencies on the level of risk taking. For this purpose, a data collection tool consisting of a demographic questionnaire, Behavioral Finance Scale and Risk Taking Level Scale was applied to 250 participants. Research findings were evaluated with correlation, multivariate regression model, t-test and anova using SPSS. As a result of the analysis, it was determined that behavioral finance tendencies and risk tolerance did not differ statistically significantly according to the demographic characteristics of individuals.