Şehrin sahnesi: Sokak müziği
The stage of the city street music
- Tez No: 727291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tez çalışması kapsamında çekilen belgesel filminde İstanbul şehrinde icra edilen sokak müziğinin Kadıköy'de ne amaçla, nerelerde icra edildiği, Kadıköy'de sokak müziği yapan Semoke grubunun tecrübeleri üzerinden sokak müzisyenliğinin gelişimi, Kadıköy halkının sokak müziğine yaklaşımı ve sokak müzisyenlerinin kazanımlarının öğrenilmesi amaçlanmıştır. Bu belgesel filminde, Sema ve Barış'ın kurduğu Semoke grubu fona alınarak, öncesinde diğer sokak müzisyenleriyle de yaptığımız görüşmelerden edinilen ortak görüşler yansıtılmıştır. Semoke gurubunun bir gününe şahit olunulan belgesel filminde, grubun üyeleri Sema ve Barış'ın röportaj yöntemi ile görüşleri alınıp paralelinde sokaktaki müzik performansları kayıt edilmiştir. Sonuç olarak müzisyenlerin sokak müziğine yönelmesinin en etkili nedeninin zaman ve mekândan bağımsız olarak iş akışlarını yönetebilmelerinin sağladığı özgürlük olduğu anlaşılmıştır. Kadıköy semtinin bu rahatlıktan dolayı sokak müzisyenleri tarafından tercih edildiği gözlemlenmiştir. Teorik bölümden sonra film ile ilgili afiş çalışması, sahne arkası görüntüler, filmin bütçesi ve filmin künyesi gibi bilgiler verilmiş, sonuç kısmında sokak müziğinin bu belgeseldeki perspektif açısından anlatımı kısaca özetlenerek gelecekte bu alanda eser üretecek kişilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this documentary film; It is aimed to learn why and where the street music performed in Istanbul is performed in Kadıköy, the development of street musicians through the experiences of the Semoke group performing street music in Kadilmy, the approach of the people of Kadıköy to street music and the achievements of street musicians. In this documentary film; The Semoke group, founded by Sema and Barış, was included in the fund, reflecting the common views gained from the interviews we had with other street musicians before. In the documentary film, in which one day of the Semoke group is witnessed, the band's members Sema and Barış were interviewed using the interview method, and their musical performances on the street were recorded in parallel. As a result, it has been understood that the most effective reason for musicians to turn to street music is the freedom provided by being able to manage their workflow regardless of time and place. It has been observed that Kadıköy district is preferred by street musicians due to this comfort. After the theoretical part, information about the film such as poster work, backstage footage, the budget of the film and the tagline of the film are given. In the conclusion part, the narration of street music from the perspective of this documentary is briefly summarized and suggestions are presented to those who will produce works in this field in the future.