Die Abgrenzung von Vorsatz und Fahrlässigkeit in den sog. Raser-Fällen im Vergleich zum deutschen und türkischen Recht
- Tez No: 727326
- Danışmanlar: PROF. DR. JOCHEN BUNG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Hamburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Ceza Hukuku teorisi bakımından en tartışmalı konularından birisi olan“Bilinçli TaksirOlası Kast”ayrımı yaşanmış bir somut olay ile bağlantılı olarak, çeşitli teorik görüşler ve mahkeme kararları ışığında,“Türk Ceza Hukukuyla”da karşılaştırılarak incelenmiştir. Gündelik hayatta sıklıkla meydana gelen trafik kazaları neticesinde insanlar hayatını kaybedebilmekte veya ciddi bir şekilde yaralanabilmektedir. Bu çalışmaya konu olan olay ise şehir içerisinde yaşanan bir yasa dışı araba yarışı neticesinde başka bir trafik katılımcısının hayatını kaybetmesidir. Bu çalışmanın amacı özellikle ölümle neticelen olaylarda eylemi gerçekleştiren failin ceza hukuku bakımından sorumluluğunu teorik açıdan doğru tespit edebilmek ve uygulama açısından daha isabetli kararların verilebilmesi için bu ayrımın esaslarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the most controversial subjects as the criminal law theories go, the difference between „ willful negligence“and „potential intention ”, will be examined in the light of various theoretical opinions and court decisions in coherence with a concrete case, provided also with a vast comparison with the turkish criminal law and its' principles. As a result of the traffic accidents that frequently occurred every day, people are being killed or seriously injured. In the real life case this study covers, an innocent passenger unfortunately lost his life because of an illegal midnight racing. The aim of the study is to reveal the principles of such distinction, in order to determine the theoretically correct criminal responsibility of the perpetrator and to help make more accurate decisions for upcoming similar accidents.