Nohutta Fusarium solgunluğu'na (Fusarium oxysporum f.sp.ciceris) karşı bazı biyolojik ajanların ve fungusitlerin etkilerinin belirlenmesi.
Determination of the effects of some biological agents and fungicides against chickpea Fusarium wilt (Fusarium oxysporum f.sp.ciceris).
  1. Tez No: 727331
  2. Yazar: ABDULLAH TANER KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada nohutta önemli verim kayıplarına neden olan Fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporum f. sp. ciceris) hastalığına karşı bazı fungusitler (Triticonazole+Pyraclostrobin, Fluxapyroxad, Prothioconazole+Tebuconazole) ile 3 biyoajanın (Bacillus subtilis, Mesorhizobium ciceri, Serretia odorifera) etkileri değerlendirilmiş ve bunların hastalığa karşı kullanım olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede ülkemizde yaygın olarak ekilen Azkan çeşidi ile hastalığa karşı hassas reaksiyon gösteren ILC482 nohut çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Kontrollü şartlarda yapılan denemede tohumlar fungusitler ve biyoajanlar ile muamele edilmiş, patojen bulaştırılmış toprak içeren saksılara ekilmiştir. Denemede yer alan çeşitlerin çıkış oranları, hastalık şiddeti, bitki boyu, kök uzunluğu, kök-gövde yaş ve kuru ağırlığı ile toplam biyomasları incelenmiştir. Araştırma sonucunda fungusitlerin ve biyoajanların hastalığın gelişimini engellediği görülmüştür. Denemede yer alan bakteri ve fungusit uygulamalarının, Azkan ve ILC482 çeşidinin (+) kontrol uygulamalarına göre hastalık şiddetini azalttığı incelenen diğer morfolojik parametrelerini artırdığı tespit edilmiştir . Fungusitler ile biyoajanlar birlikte değerlendirildiğinde fungusit uygulamaları ön plana çıkmıştır. Hastalıkla mücadelede tohumların fungusitler ile ilaçlanması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Fusarium wilt is a crop disease that causes significant yield loss both in our country and the world. In this study, it was aimed to investigate the effects of some fungicides (Triticonazole + Pyraclostrobin, Fluxapyroxad, Prothioconazole + Tebuconazole) and 3 bioagents (Bacillus subtilis, Mesorhizobium ciceri, Serretia odorifera) against Fusarium wilt and to determine possibilities of their use against the disease. Most common chickpie variety in Turkey, Azkan, and a variety which is known as sensitive to disease, ILC482 were used in the experiment. The experiment was conducted under controlled conditions, the seeds were treated with fungicides and bioagents and planted in pots containing pathogen-contaminated soil. The emergence rates, disease severity, plant height, root length, root-stem fresh and dry weight and total biomass of the cultivars were studied in the experiment. As a result of the research, it has been seen that fungicides and bioagents prevent the development of the disease. Better results were obtained from the (+) control applications of Azkan and ILC482 varieties in terms of the properties examined from all applications in the experiment. When fungicides and bioagents were evaluated together, fungicide applications came to the fore. It will be appropriate to spray the seeds with fungicides in the fight against the disease.