Hacettepe Üniversitesi erişkin hastanesi iç hastalıkları ana bilim dalı geriatri bilim dalı polikliniği'ne başvuran yaşlıların diyet kalitesinin sarkopeni, kırılganlık ve malnütrisyon ilişkisinin değerlendirilmesi
The value of the relationship between diet quality and sarcopenia, frailty and malnutrition of the elderly applied to Hacettepe Üniversity adult hospital department of internal medicine, geriatric department outpatient clinic
- Tez No: 727332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL EVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma Aralık 2020 – Nisan 2021 tarihleri arasında 65 yaş ve üzeri yaşlıların diyet kalitesi, sarkopeni, kırılganlık ve malnütrisyon oranı ile diyet kalitesinin sarkopeni, kırılganlık ve malnütrisyona olan etkisinin belirlenmesi amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Geriatri Bilim Dalı Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmaya bu polikliniğe başvuran, katılmaya gönüllü, 35 erkek ve 67 kadın toplam 102 yaşlı dahil edilmiştir. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi uygulanarak anket formu ile toplanmıştır. Anket formunda genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, ağız sağlığı bilgileri, beslenme durumunun belirlenmesi için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi-Kısa Form (MNA-SF), kırılganlık durumunun belirlenmesi için Modifiye Fried 2001 Kırılganlık Kriterleri, sarkopeni riskini saptamak için Sarkopeniyi Hızla Teşhis Etmek İçin Basit Bir Anket (SARC-F) ile besin tüketim sıklık formu ve 24 saatlik hatırlama yöntemiyle geriye dönük besin kayıt formu bulunmaktadır. Yaşlıların diyet kalitesi Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ) puan hesabı ile tespit edilmiştir. Yaş ortalaması 73,9±6,7 yıl olan araştırmaya katılan gönüllü yaşlıların çoğunluğu ev kadını (%56,9), evli (%56,9), ve ilkokul mezunu (%34,3) dur. Sarkopeni durumlarına göre incelendiğinde erkek ve kadın yaşlıların sarkopeni riski olanların oranı sırasıyla %18,9 ve %40,0'dir (p0,05). Yaşlıların kırılganlık durumları incelendiğinde ise erkek ve kadınların sırasıyla kırılgan olanların oranı %21,6 ve %40,0; kırılganlık öncesinde olanların oranı ise %32,4 ve %35,4'dür. Kırılgan yaşlıların SYİ puanı 55,13±11,42 ve kırılgan olmayan yaşlıların SYİ puanı 58,46±12,49'dir (p>0,05). Bununla birlikte yaşlıların malnütrisyon durumları incelendiğinde erkek ve kadınların malnütrisyonu olanların oranı sırasıyla %16,2 ve %21,5; malnütrisyon riski altında olanların oranı ise %16,2 ve %27,7'dir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out between December 2020 and April 2021, in order to determine the diet quality, sarcopenia, frailty rate, and malnutrition and the effects of diet quality on sarcopenia, frailty, and malnutrition in the elderly aged 65 and over, at Hacettepe University, Adult Hospital, Internal Medicine Department, Geriatrics Outpatient Clinic. The study was conducted on 102 elderly people, 35 male and 67 female patients, who applied to the outpatient clinic. All patients who applied to the Geriatrics Outpatient Clinic and volunteered to participate in the study were included. The research data were collected with a questionnaire form by applying the face-to-face interview method. The questionnaire form consists of general information about patients, nutritional habits, oral health information, Mini Nutritional Assessment Test-Short Form (MNA-SF) to determine nutritional status, Modified Fried 2001 Frailty Criteria to determine frailty, A Simple Questionnaire to Rapidly Diagnose Sarcopenia (SARC-F screening test) to detect the presence of sarcopenia and nutritional status and consumption frequency form and a food record form with a 24-hour recall method. The diet quality of the elderly was determined by the Healthy Eating Index (HEI) score calculations. The mean age of the participants was 73.9±6.7 years. The majority of the elderly volunteers who participated in the study were housewives (56.9%), married (56.9%), and primary school graduates (34.3%). When analyzed according to their sarcopenia status, the rate of male and female with sarcopenia risk is 18.9% and 40.0%, respectively (p0.05). When the fraility of the elderly is examined, the ratio of frailty among men and women is 21.6% and 40.0% respectively; the rate of those before fraility is 32.4% and 35.4% respectively. The HEI scores of the frail elderly were 55.13±11.42, and the HEI scores of the non-frail elderly were 58.46±12.49 (p>0.05). On the other hand, when the malnutrition status of the elderly is examined, the proportion of men and women with malnutrition is 16.2% and 21.5%, respectively; the rates of those at risk of malnutrition are 16.2% and 27.7%. The HEI score of the elderly with malnutrition was 50.20±10.85, and the HEI score of those with normal nutritional status was 58.24±11.25. It was determined that diet quality should be improved according to the HEI scores of all elderly people who participated in the study with or without sarcopenia risk, frailty and malnutrition. In this study, it was determined that the diet quality of the elderly with sarcopenia risk, frailty and malnutrition was lower than the elderly without. As a result, diet quality should be improved in order to reduce these negative symptoms that can be seen in the geriatric age group.