Nohutta fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporum f. sp. ciceris)'na karşı trichoderma türlerinin biyolojik etkinliklerinin araştırılması
Investigation the biological effectiveness of trichoderma species against chikpea fusarum wilt (Fusarium oxysporum f.sp. ciceris)
  1. Tez No: 758269
  2. Yazar: ABDULKREEM ALSALMO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de baklagiller içerisinde ikinci sırada yer alan nohut'un en önemli iki fungal hastalığından birisi Fusarum solgunluğu (Fusarium oxysporum f.sp. ciceris) (Foc) hastalığıdır. Bu çalışmada Mersin ili, Tarsus ilçesine bağlı Pınaroluk, Ziftlik ve Emissili mahallelerinde yetiştirilen nohut tarlalarından 20 farklı Foc izolatı elde edilmiştir. Solgunluk ve sarılık nekrozu oluşturan toplam 10 izolatı (Foc5,Foc7, Foc8, Foc10, Foc11, Foc12, Foc14, Foc15, Foc19 ve Foc20) üç farklı Trichoderma türü (T. virens, T. atroviride ve T. harzianum) (T1, T2 ve T3) ile in vitro koşullarda ikili kültür çalışmaları yapılmıştır. In vitro ikili kültür testlerinde tüm Foc izolatlarına karşı en etkili antagonist tür yerli izolat T. harzianum olmuştur. Patojenisite testi ile en virulent 3 Foc izolatı (Foc8, Foc12 ve Foc14) seçilerek sera çalışmalarında Trichoderma türlerinin biyokütle artışına etkisi araştırılmıştır. Biyokütle artışında da en etkili antagonist T. harzianum olup, bunu T. atroviride izlemiş, en az etkili antagonist ise T. virens olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fusarum wilt (Fusarium oxysporum f.sp. ciceris) (Foc) disease is one of two important fungal diseases of chickpea, which ranks second among legumes in Turkey. In this study, 20 different Foc isolates were obtained from chickpea fields grown in Pınaroluk, Ziftlik and Emissili neighbourhood of Tarsus county of Mersin province. A total of 10 isolates (Foc5, Foc7, Foc8, Foc10, Foc11, Foc12, Foc14, Foc15, Foc19 and Foc20) causing wiltted plants and chlorosis necrosis on the leaves three different Trichoderma species (T. virens, T. atroviride and T. harzianum) (T1, T2 and T3) In vitro dual culture studies were performed. T. harzianum was the most effective antagonist strain against all Foc isolates in vitro dual culture tests. The effect of Trichoderma species on biomass increase was investigated in greenhouse studies by selecting the most virulent 3 Foc isolates (Foc8, Foc12 and Foc14) by pathogenicity test. The most effective antagonist in biomass increase was T. harzianum followed by T. atroviride and the least effective antagonist was T. virens.