Emlak sektöründe pazarın durumu:Girne ilçesinin incelenmesi
Market status on the property sector: Examining ofkyrenia district
- Tez No: 727341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NESİP ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Karpaz Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada amaç; her geçen yıl daha da önemli hale gelen, tekrar tekrar kapsamı genişletilip yeniden tanımlanan pazarlama kavramı ve bu kavramın emlak, gayrimenkul sektöründeki büyük etkisini ortaya koymaya çalışarak, Kıbrıs Girne ilçesinde emlak sektörünün pazarlama faaliyetleri ile son beş yıl içinde aldığı yol ve bundan sonraki süreçte pazarın ve sektörün nereye ulaşabileceği ile ilgili öngörüde bulunmaya çalışmaktır. Tüm çalışma Girne ilçesinde yapılmış olup, Tapu müdürlüğü, Girne belediyesi, yüksek oranlarda ciro yapan ulusal veya uluslararası emlak şirketleri, önemli projelere imza atmış müteahhitler ile yarı-Biçimsel Mülakat yöntemiyle görüşmeler yapılarak“Pazarın oyuncuları kimlerdir?”,“Sektördeki dinamikler nelerdir?”,“Pazar nereden nereye gidiyor?”,“Emlak piyasasının geleceğinde neler bekleniyor?”,“Girne için yapılaşma hızındaki artış nedir?”gibi daha birçok soruya yanıt bulmaya ayrıca dün, bugün ve yarın ile ilgili sektörün kilit noktalarındaki kişilerin fikir ve yorumlarıyla bir tespit yapıp sonuç ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Pazarlama, Emlak, Gayrimenkul, Konut, Yatırım Bilim Dalı : İşletme Anabilim Dalı Sayfa Sayısı : 102 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Mehmet Nesip Öğün
Özet (Çeviri)
In this study the aim is the marketing concept that becomes even more important every passing year with it's scope expanding time after time while redefinig, trying to put forth the big impact of this concept in the real estate sector, real estate sector's activity of marketing in Kyrenia – Turkish Republic of North Cyprus with the path taken over the last 5 years and trying to come up with a foresight related to where the marketing an sector can reach after this time of period. With all of the research made in Kyrenia, making semi-interviews with Bord of land Registry and Cadastre, Municipality of Kyrenia, National or International Estate Agencies that make endorsements at high rates, constractors that has big projects, trying to find answers to questions like“Who are the players of marketing?”,“What are the dynamics in sector?”,“From whence marketing came and to where it will return?”,“What the future of real estate market holds?”,“What is the increase in speed of settlement for Kyrenia?”, also making assumptions with ideas and comments of people who are lockpoints in this sector related to yesterday, todat and tomorrow and it will try to put forth a result. Key Words : Marketing, Real Estate, İmmovables, Residential, Investment Science Department : Business Managment Page Number : 102 Supervisor : Associate Professor Mehmet Nesip Öğün