Aile iş birliği ölçeği'nin (AİBÖ) Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the family collaboration scale (FCS) in Turkish
  1. Tez No: 727348
  2. Yazar: ABDULKADİR POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Aile İş Birliği Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapılan metodolojik bir araştırmadır. Araştırma İstanbul Anadolu yakasında bulunan bir vakıf üniversitesi hastanesinin yatan hasta servislerinde Mart 2021 - Ocak 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmada herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmamış olup araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 300 hasta yakını araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu ve AİBÖ kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Geçerlik güvenirlik analizinde dil, kapsam, yapı geçerliği ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. AİBÖ'nün çeviri geri-çeviri yöntemi ile dil geçerliliği analiz edilmiş ve uzman görüşleri ile kapsam geçerliliği yapılmıştır. Kapsam geçerliğini sağlamaya yönelik olarak ölçek 14 uzmanın görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşleri doğrultusunda kapsam geçerliliği değerlendirilen AİBÖ'ye ait maddelerin KGO değerleri“0.54”den büyük olduğu görülmüştür. Yapılan faktör analizinde orijinaline uygun olarak 3 alt boyutlu olduğu belirlenmiştir. Birinci boyutta yer alan maddelerin faktör yükleri 0.522 ile 0.805 arasında, ikinci boyutta yer alan maddelerin faktör yükleri 0.763 ile 0.790 arasında, üçüncü boyutta yer alan maddelerin faktör yükleri 0.649 ile 0.807 arasında değişmektedir. Ölçeğin iç tutarlılık analizleri sonucunda madde toplam puan korelasyonlarının yeterli ve Cronbach α katsayısının 0.960 olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak AİBÖ'nün Türk dilinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research is a methodological study that is conducted to assess the validity and reliability of the Family Collaboration Scale. The research is carried out in the inpatient departments of a private hospital located on the Anatolian side of Istanbul between the dates of March 2021 - January 2022. No sampling survey methods are used in the study, and approximately 300 patients who meet the criteria for inclusion in the study and agreed to participate in the study were included in the research. The data of the study are collected by face-to-face interview method using Patient Identification Form and Family Collaboration Scale. Language, content, construct validity, and reliability analyses are used in the validity and reliability analysis. The language validity of the Family Collaboration Scale is analyzed by the translation and back-translation methods along with the content validity are made by expert opinions. The scale is presented to the opinion of 14 experts to ensure content validity. The content validity rate of the items of the Family Collaboration Scale, which are designed in a company with expert opinions and whose content validity is evaluated, is found that the items CVR are larger than“0.54”. In the factor analysis of the scale, it is determined that the scale has 3 sub-dimensions in compliance with the original one. Factor loads of items in the first dimension between the values of 0.522 to 0.805, and in the second dimension from 0.763 to 0.790, and in the third dimension, factor loads of substances range from 0.649 to 0.807 between the two decays. In consequence of the internal consistency analyzes of the scale, it is found that the total item correlation value is sufficient, and the Cronbach α coefficient is 0.960. As a result, it may be said that the Family Collaboration Scale is a valid and reliable measurement tool in the Turkish language.