Periodontitis ile diyet inflamatuvar indeksi ilişkili midir?
Is periodontitis and dietary inflammatory index related?
  1. Tez No: 727352
  2. Yazar: SEDA SULTAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, 2021 yılının Haziran ile Ekim ayları arasında İnönü Üniversitesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı'nda periodontitis tanısı konmuş yaşları 46.24±12.84 yıl olan 119 hastada periodontitis ile diyet inflamatuvar indeksi (Dİİ) arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yürütülmüştür. Hastaların sosyodemografik özellikleri anket formu ile yüz yüze kaydedilmiş, vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (cm) belirlenerek beden kütle indeksleri (BKİ, kg/m2) hesaplanmıştır. Ayrıca, üç günlük besin tüketim kayıtları ile günlük alınan enerji ve besin ögeleri belirlenmiştir. Hastalar Dİİ puanlarına göre antiinflamatuvar ve proinflamatuvar beslenenler olarak iki gruba ayrılmıştır. Buna göre; hastaların %45.3'nün (n=54) antiinflamatuvar, %55.7'sinin (n= 65) proinflamatuvar beslenme profiline sahip oldukları belirlenmiştir. Diyet inflamatuvar indeksi puanı antiinflamatuvar beslenen grupta en az“(-25.15)”, en çok“(-0.08)”; proinflamatuvar beslenen grupta en az“(+0.01)”, en çok“(+21.00)”olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between periodontitis and dietary inflammatory index in 119 patients aged 46.24±12.84 years who were diagnosed with periodontitis in the Department of Periodontology of İnönü University between June and October 2021. Sociodemographic characteristics of the patients were recorded face to face with a questionnaire, body weight (kg) and height (m) were determined and body mass indexes (BMI, kg/m2) were calculated. In addition, three-day food consumption records and daily energy and nutrients were determined. The patients were divided into two groups according to their Dİİ scores as those on anti-inflammatory and pro-inflammatory diets. According to this; it was determined that 45.3% (n=54) of the patients had an anti-inflammatory and 55.7% (n=65) a pro-inflammatory nutritional profile. The Dİİ score was calculated as the least“(-25.15)”and the maximum“(-0.08)”in the anti-inflammatory group; in the proinflammatory group, it was calculated as“(+0.01)”at least and“(+21.00)”at most.