Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran periodontitisli hastaların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status of patients with periodontitis appeal to Gaziantep University Faculty of Dentistry Periodontology Department
- Tez No: 728433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA İCLAL ÖZTÜRK, PROF. KAMİLE ERCIYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı periodontitisli bireylerin beslenme durumlarını diyet inflamatuar indeksi aracılığıyla değerlendirip periodontal açıdan sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 19-65 yaş arası 60 periodontitisli ve 60 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Bireylere; genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, periodontal durumları, diş sağlığı, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı ve üç günlük besin tüketim kaydı bulunan anket yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 44,2 yıl ve BKİ değerleri periodontitisli grup için 28,8 kg/m2 ve kontrol grubu için 26,4 kg/m2 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the nutritional status of individuals with periodontitis through the diet inflammatory index and compare them with healthy participants. 60 participants with periodontitis were matched 60 healthy individuals between the ages of 19-65 in the study. In order to determine general information, anthropometric measurements, periodontal conditions, dental health conditions and nutritional habits, a 3-day food consumption record and questions for food consumption frequencies were applied face-to-face. The mean age of the individuals was 44,2 years and BMI values were calculated as 28,8 kg/m2 for the periodontitis group and 26,4 kg/m2 for the control group.