Espor ve geleneksel spor ile uğraşan sporcuların karar verme stilleri ile problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of decision-making styles and problem-solving skills of athletes engaged in esports and traditional sports
- Tez No: 727353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, espor ve geleneksel sporları yapan sporcuların karar verme stilleri ve problem çözme becerilerinin yaş, cinsiyet, eğitim, spor yılı, yaşadığı yer, bir kulüp veya takımda yer alma, resmi başarısı olma değişkenleri yönünden incelemesi yapılmıştır. Araştırma grubunu Türkiye genelinde espor ile ilgilenen 239 lisanslı oyuncu ile Samsun ili bünyesinde yer alan 235 lisanslı geleneksel sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme araçları olarak Scott ve Bruce (1995) tarafından geliştirilmiş, Taşdelen (2002)tarafından Türkçeye uyarlanmış olan Karar Stratejileri Ölçeği“ ve Kaptan ve Korkmaz (2001) tarafından Türkçeye uyarlanmış ve Yaman (2003) tarafından bazı maddeleri değiştirilerek uygulanmış olan Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Kolmogorov Smirnov testi ile bakılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği bulunduğundan iki grup arasındaki farka bakmak için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Yaş değişkeninde 20-22 yaş ve 23-25 yaş aralığında yer alan, cinsiyet değişkeninde erkek, eğitim durumu değişkeninde üniversitede okuyan, spor yılı değişkeninde 6-10 yıl süreyle spor yapan geleneksel sporlar oyuncularının Kendiliğinden-Anlık Karar verme stillerinin espor oyuncularından daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca il merkezinde yaşayan ve bir takımda yer almayan geleneksel sporcuların sezgisel karar verme stili puanlarının aynı değişkenler yönünden espor oyuncularına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bir takımda veya resmi kulüpte yer alan espor oyuncularının rasyonel karar verme stili puanlarının geleneksel sporculardan daha yüksek olduğu görülürken, geleneksel sporcularda ise kendiliğinden–anlık karar verme stilinin espor oyuncularından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Hem espor, hem de geleneksel spor oyuncularının problem çözme becerilerinin yaş, cinsiyet, eğitim, spor yılı, yaşadığı yer, takım veya kulüpte yer alma ve resmi başarı değişkenlerinin hiçbirine göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the decision-making styles and problem-solving skills of the athletes who play esports and traditional sports were examined in terms of age, gender, education, year of sport, region of residence, participation in a club or team, and being an official success.The research group consists of 239 licensed players who are interested in esports throughout Turkey and 235 licensed traditional athletes within the province of Samsun.The Decision Strategies Scale developed by Scott and Bruce (1995) and adapted to Turkish by Taşdelen (2002), and the Problem Solving Inventory, adapted to Turkish by Kaptan and Korkmaz (2001) and applied by Yaman (2003) with changes in certain articles, were used as measurement tools in the research.The Kolmogorov Smirnov test was used to determine whether the data showed normal distribution or not. Since the data were not normally distributed, the Mann-Whitney U test was used to consider the difference between the two groups.It has been observed that the Spontaneous-Instant Decision-Making styles of traditional sports players who are between 20-22 and 23-25 years old in the age variable, male in the gender variable, studying at the university in the education level variable, and playing sports for 6-10 years in the sports year variable are higher than the esports players. In addition, it was found that the intuitive decision-making style scores of traditional athletes living in the city center and not in a team were higher than esports players in terms of the same variables.While it was seen that the rational decision-making style scores of esports players in a team or official club were higher than traditional athletes, it was found that the spontaneous decision-making style of traditional athletes was higher than esports players.It has been concluded that the problem-solving skills of both esports and traditional sports players do not differ according to age, gender, education, year of sport, region of residence, participation in a team or club, or official success.