Bazı kayısı çeşitlerinin Elbistan ekolojik koşullarındaki pomolojik özellikleri
Pomological properties of some apricot cultivars in Elbistan ecological condistions
- Tez No: 727380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Elbistan ilçesinin Gökçek mahallesinde bulunan 8 kayısı çeşidinin Elbistan ekolojisindeki pomolojik ve bazı kimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 2020 yılı hasat döneminde toplanan kayısı meyve örneklerinin pomolojik ve bazı kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Bu araştırmada selekte edilen çeşitlerde meyve ağırlıkları 20,20 – 46,62 g, meyve dar enleri 29,53 – 37,66 mm, meyve geniş enleri 32,65 – 42,31 mm, meyve boyları 30,78 – 48,93 mm, meyve et kalınlıkları 7,21 – 11,75 mm, meyve eti oranı %10,25 – 17,28, çekirdek ağırlıkları 1,60 – 2,96 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca SÇKM değerleri %20,00 - 29,23, asitlik %0,79 – 1,89, pH değerleri 4,29- 5,45, toplam flayonoid madde içerikleri 53,41 – 94,79 mg/kg, toplam fenolik madde içerikleri 199,92 – 328,45 mg/kg ve antioksidatif kapasiteleri 1,59 – 3,37 mM troloks/ml arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the pomological characteristics and some chemical propertis of 8 apricot varieties found in Gökçek district of Elbistan district in Elbistan ecological conditions. Fruit pomological and chemical analyzes of apricots collected at full maturity in 2020 were carried out. In the vareties selected in this study, fruit weights are 20.20 – 46.62 g, fruit narrow widths are 29.53 – 37.66 mm, fruit wide widths are 32.65 – 42.31 mm, fruit lengths are 30.78 – 48.93 mm. It has been determined that the fruit thickness varies between 7.21 – 11.75 mm, the fruit pulp ratio is between 10.25 – 17.28 g, and the core weights are between 1.60 – 2.96 g. In addition, TSS values 20.00% -29.23%, acidity 0.79% – 1.89%, pH values 4.29-5.45, total flayonoid content 53.41 – 94.79 mg/kg, total phenolic substance their content varied between 199.92 – 328.45 mg/kg and their antioxidative capacity 1.59 – 3.37 mM trolox/ml.