Bazı kayısı çeşitlerinin Aydın bölgesindeki gelişme durumlarının belirlenmesi
The determination of growth situation of some apricot cultivars in Aydin region
  1. Tez No: 377297
  2. Yazar: AYŞE MERVE ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜNER SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, yerli ve yabancı 4 kayısı çeşidinin Aydın ekolojik şartlarındaki erkencilik ve gelişme performanslarının belirlenmesi amacıyla Adnan Menderes Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait yeni kurulan meyve koleksiyon bahçesinde 2012 ve 2013 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, çeşitlere ait fenolojik gözlemler ve morfolojik ölçümlerin değerlendirilmesinin yanı sıra Zaza çeşidine ait soğuklama ihtiyacı da belirlenmeye çalışılmıştır. Her iki deneme yılında da fenolojik gözlemlerde farklılıklar gözlenmiştir. Morfolojik ölçümler değerlendirildiğinde ise, Iğdır (Aprikoz) ve Roxana her iki yılda da olumlu sonuçlar vermiştir. Zaza çeşidinin soğuklama süreleri 2012 yılında 697, 2013 yılında 685 soğuk birim değeri olarak tesbit edilmiştir. En erken çiçeklenen Zaza çeşidi, soğuklama ihtiyacı en fazla olan çeşit ise Roxana çeşidi bulunmuş ve en geç uyanan çeşit olmuştur. Elde edilen veriler ışığında denemeye alınan çeşitlerin bölgeye adaptasyonu bakımından bu çalışma ileriki yıllara ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, to determine earliness and vegetative growth performances of four apricot cultivars in Aydın ecological conditions was aimed. The research was out in newly planted fruit collection parcels in Adnan Menderes Univercity in 2012 and 2013 years. Beside the phenological obsarvations and evaluate of morfological data, in Zaza cultivar chilling units was made. In both years, phenological obsarvations in cultivars showed the differences. When morphological data were evaluated, Iğdır (Aprikoz) and Roxana gave the positive results for the both years. In Zaza cultivar, chilling units for 2012 and 2013 were found as 697 and 685 CU respectively. The earliest flowering occured in Zaza cultivar. The Roxana cultivar which had the highest chilling unit requrements showed the latest budbreak. In the light, obtained data adaptation to the region off all cultivars used in this were found promising for future.