Maternal serum fibroblast büyüme faktörü-23 düzeyinin gestasyonal hipertansif hastalıkları öngörmedeki rolü
The role of maternal serum fibroblast growth factor-23 level in predicting hypertensive diseases of pregnancy
- Tez No: 727393
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
“Gestasyonel hipertansif hastalıklar”tanısı klinik tablo olarak birbirine örtüşmesine rağmen ara klinik formlar içeren dört ana hipertansif hastalıların bütününü tanımlamaktadır. Hipertansiyon gebeliklerin yaklaşık %5- 10 arasında görülmektedir. Biz bu çalışmamızda FGF-23 molekülünün metabolik ve kardiyovasküler süreçler ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız tek merkezli, vaka kontrol niteliktedir. Kliniğimizde çalışma kriterlerini sağlayan preeklampsi (n=24), gestasyonel hipertansiyon (n=5) ve eklampsi (n=2) nedeni ile doğum için başvuran 31 hasta ve 34 kontrol grubu hastası alınmıştır. Tüm hastalardan doğum başlamadan önce FGF-23 ve diğer laboratuvar değerlerine bakıldı. Doğum sonrası dönemde bebek bilgileri ve takip laboratuvar değerleri bakıldı. Gruplar arasında FGF-23 düzeyleri ve diğer laboratuvar bulguları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 31 hasta ve 34 kontrol grubu arasında gebelik geçmiş ve demografik verileri arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Kontrol ve hasta grubundan doğum öncesi ve doğum sonrası alınan laboratuvar testleri ve kan basıncı karşılaştırmasında albümin değeri ve doğum haftası karşılaştırmalarında anlamlı farklılık izlenmiştir. Gruplar arasında takipte karşılaşılan ek komplikasyonlar sınıflandırıldı. Plasenta ilişkili komplikasyonlar izlenen grup ile izlenmeyen gruplar arası FGF-23 arasında anlamlı ilişki izlenmiştir. FGF-23 ile gebeliğin hipertansif hastalığı ile ilişkisi bakımından değerlendirilen çalışma karşılaşılmadı. FGF-23 preeklampsi ile ilişkisiz olarak bulduk. Plasenta ilişkili komplikasyonlar ile literatür ile benzer sonuçlar elde edildi. Çalışmamızdaki hasta sayısının az olması ve FGF-23 co-reseptörü dahil edilmemiş olması çalışmamızın kısıtlılıkları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of“gestational hypertensive diseases”defines all four main hypertensive diseases that contain intermediate clinical forms, although their clinical presentations overlap. Hypertension is seen in approximately 5-10% of pregnancies. In this study, we aimed to evaluate the relationship of FGF-23 molecule with metabolic and cardiovascular processes. Our study is a single-center, case-control study. 31 patients who applied for delivery due to preeclampsia (n=24), gestational hypertension (n=5) and eclampsia (n=2) and 34 control group patients who met the study criteria in our clinic were included. FGF-23 and other laboratory values were checked for all patients before delivery. In the postnatal period, baby information and follow-up laboratory values were checked. FGF-23 levels and other laboratory findings were statistically compared between groups. There was no significant difference between the 31 patients and 34 control groups included in the study in terms of pregnancy history and demographic data. Significant differences were observed in the comparisons of prenatal and postnatal laboratory tests, blood pressure, albumin and week of birth. Additional complications encountered during follow-up were classified between the groups. There was a significant relationship between FGF-23 between the groups with and without placenta-related complications. There was no study evaluated in terms of the relationship between FGF-23 and hypertensive disease of pregnancy. We found FGF-23 unrelated to preeclampsia. Similar results with the literature were obtained with placenta-related complications. The small number of patients in our study and the fact that the FGF-23 co-receptor was not included are among the limitations of our study.