Sisplatin ile indüklenmiş in vitro periferik nöropati modelinde kuersetin ve düşük seviyeli lazer tedavisinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of quercetin and low-level laser therapy in cisplatin-induced in vitro peripheral neuropathy model
  1. Tez No: 727412
  2. Yazar: SİMGE ÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kemoterapi ile indüklenmiş periferik nöropati (KİPN), kemoterapötik ilaçların yan etkisiyle oluşmaktadır. Sisplatin sonucu oluşan nöron kayıplarını minimalize etmek için farmakolojik ajanlar ve fotobiyostimülatörler kemoterapi ile indüklenen periferik nöropati tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu metotların etki mekanizması ve kullanım etkinlikleri net değildir, araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, kuersetin ve düşük seviyeli lazer tedavisinin sisplatin ile indüklenmiş in vitro periferik nöropati modeli üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için PC12 hücre hattı kullanılmıştır. Sisplatin ile periferik nöropati modeli oluşturulan hem farklılaştırılmış hem de farklılaştırılmamış PC12 hücrelerine, kuersetin ve düşük seviyeli lazer tedavi uygulanmıştır. Uygulama yapılan hücrelere hücre canlılığı, apoptoz, mitokondriyal membran potansiyeli, LDH, RT-PCR analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre sisplatinin hem farklılaştırılmamış hem de farklılaştırılmış PC12 hücrelerinde apoptoz, mitokondriyal membran potansiyelinde, LDH oranlarında artışa, hücre canlılığında, GAP-43 ve Synapsin I gen ekspresyonlarında azalmaya sebep olduğu bulunmuştur. Sisplatin ile indüklenen periferik nöropati modeli oluşturulan hem farklılaştırılmış hem de farklılaştırılmamış PC12 hücrelerine ayrı ayrı uygulanan kuersetin ve DSLT gruplarda ise apoptoz, mitokondriyal membran potansiyelinde, LDH oranlarında azalma, hücre canlılığında, GAP-43 ve Synapsin I gen ekspresyonlarında artışa neden olduğu belirlenmiştir. Ancak kombine tedavi (kuersetin ve DSLT) uygulanan gruplarda ise sisplatin uygulanan gruplar arasında istatiksel olarak bir fark görülmemiştir. Sisplatin ile indüklenen periferik nöropatide kuersetin ve düşük seviyeli lazer tedavisinin uygun dozları belirlenmiştir. Ancak kombine tedavinin etkinliği görülmemiştir. Gelecek çalışmalarda kombine tedavinin mekanizması araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy-induced peripheral neuropathy (CIPN) is caused by the side effects of chemotherapeutic drugs. Pharmacological agents and photobiostimulators are used in the treatment of chemotherapy-induced peripheral neuropathy to minimize neuronal loss resulting from cisplatin. However, the mechanism of action and efficacy of these methods are not clear and are being investigated. We investigated the effects of quercetin and low-level laser therapy in an undifferentiated and NGF-differentiated PC12 cell line which for cisplatin-induced peripheral neuropathy was created. PC12 cells line was used. Cisplatin, quercetin, and low-level laser therapy were treated with undifferentiated and differentiated PC12 cells. Cells were performed on cell viability, the induction of apoptosis, the alterations in mitopotential, LDH, and RT-PCR analysis. Our results indicated that cisplatin caused an increase in apoptosis, mitochondrial membrane potential, LDH activity and, a decrease in cell viability, expressions of GAP-43, and Synapsin I gene in both undifferentiated and differentiated PC12 cells. Apoptosis, mitochondrial membrane potential, and LDH activity decreased when cisplatin with quercetin and cisplatin with low-level laser therapy (LLLT) separately applied in both undifferentiated and differentiated PC12 cells. However, cisplatin and a combination of therapy (quercetin+LLLT) caused an increase in total apoptosis, total depolarization, and LDH activity and, a decrease in cell viability, expressions of GAP-43, and Synapsin I gene. In In this study, that the appropriate doses of quercetin and low-level laser therapy may be used for the treatment of cisplatin-induced peripheral neuropathy through quercetin and low-level laser therapy affected on cells. The results revealed the efficacy of separate applications of quercetin and low-level laser therapy in vitro cisplatin-induced peripheral neuropathy model. However, no treatment efficacy of the combined therapy was observed. The mechanisms of the combined therapy shall be investigated in future studies.