Mimarlık eğitimindeki 21 yıllık değişimler: JAE örneği
21 years of changes in architectural education: The case of JAE
  1. Tez No: 727413
  2. Yazar: BURCU KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Bu çalışmanın amacı, mimarlık eğitiminde güncel görüş ve tartışmaları yansıtan bir araç olarak kullanılan Journal of Architectural Education (JAE) dergisi üzerinden mimarlık alanında tartışılan konuların ve bu tartışmaların mimarlık eğitimi üzerindeki yansımalarının incelenmesidir. Derginin 2000-2020 yılları arasında yayınlanan toplam 21 cilt, 61 sayı ve 1104 makaleden oluşan araştırma alanından toplam 684 makale seçilmiş, bu makaleler içerik analizi metodu kullanarak incelenmiştir. Makalelerin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi ile elde edilen verilerin dijitalleştirilmesinde güvenilir sonuçlar elde edebilmek için nitel veri analiz programı olan NVivo programı kullanılmıştır. Analiz sürecinde 684 makale; çevre tasarımı, çevresel sorunlar, kentsel tasarım/şehircilik, mimari koruma, mimari tasarım, mimari temsil, mimarlık eğitimi, mimarlık tarihi/teorisi/eleştirisi, tasarım araştırmaları, ürün tasarımı ve yapı bilimleri olarak 11 konu başlığı altında toplanmıştır. Makalelerde ağırlıklı olarak tartışılan konu başlığının mimarlık tarihi/teorisi/eleştirisi; öne çıkan temanın ise, mimarlık eğitimi konusu altında yer alan tasarım eğitiminde pedagojik metodoloji olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada 5'er yıllık süreçte araştırma alanlarındaki dönüşümler ve içerdikleri temalardaki değişimler de tespit edilmiştir. 2000-2005 yılları arasında üniversitelerin müfredat yapıları ve öğretim programlarındaki değişiklikler, mimarlık eğitiminde yazılım programı kullanımı, tasarım stüdyolarında deneysel çalışmalar, tasarla-inşa et metodunun uygulanması ağırlıklı olmuştur. 2006-2010 yılları arasında stüdyo bağlamında tasarla-inşa et uygulamaları, sürdürülebilirliğin mimarlık eğitimindeki rolü ve araştırma stüdyosu modeli öne çıkmıştır. 2011-2015 yılları arasında, stüdyoda tasarla-inşa et metodunun kullanılması önemini korurken; mimarlık eğitiminde dijital araçların kullanımı, hesaplamalı tasarım uygulamaları ve tasarım araştırmalarıyla ilgili çalışmalar artış göstermiştir. 2016-2020 yılları arasında ise, tasarla-inşa et metodunun stüdyoda uygulanmasıyla ilgili tartışmaların yerini, stüdyoda deneysel çalışmalar ve yazılım programı kullanımı almıştır. Bu çalışma, geliştirilmiş bir analiz metodu kullanılarak 21 yıllık süreçte JAE dergisindeki konu alanı ve temalardaki değişime odaklanan literatürde çok az çalışma olmasından dolayı önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Bu anlamda bu çalışmanın, mimarlık araştırmaları literatürüne önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the literature in the field of architecture and its reflections on architectural education, through Journal of Architectural Education (JAE), discussed as a tool that reflects the current views and discussions on architectural research. In total 1104 articles were reviewed in 21 volumes and 61 issues published in between the years 2000-2020, 684 articles from the total were selected and analysed as the main research data through content analysis method. In order to evaluate the data obtained from content analysis method, NVivo, a qualitative data analysis program, was used to digitalize the findings for to obtain reliable results. 684 articles were collected under 11 subject headings as; environmental design, environmental issues, urban design/urbanism, architectural conservation, architectural design, architectural representation, architectural education, architectural history/theory/criticism, design research, product design and building sciences were determined. It has been determined that the main topic discussed in the articles is the architectural history/theory/criticism, and the prominent theme is the pedagogical methodology in design education under the subject of architectural education. The alterations in the research area and and the changes in the themes were also determined in each 5-year process. Between the years 2000-2005, the changes in the curriculum structures and curricula of universities, the use of software programs in architectural education, experimental studies in design studios and the practice of the design-build method were emphasized. Between 2006 and 2010, design-build practices in the studio context, the role of sustainability in architectural education and the research studio model came to the fore. While the use of the design-build method in the studio between the years 2011-2015 maintains its importance; studies on the use of digital tools in architectural education, computational design applications and design research have increased. Between the years of 2016-2020, the discussions about the practice of the design-build method in the studio were replaced by experimental studies and the use of software programs in the studio. This study fills the gap in the research on the changes and transformations of architectural themes through 21 years in the JAE journal, as there are very few studies in literature focused particularly on the the journal over structured analyse method. For this reason, it is believed that this study will make an important contribution to the architectural research literature.