General view about securitizaton mechanism and practices
Menkul kıymetleştirme mekanizması ve uygulamalarına genel bakış
- Tez No: 727428
- Danışmanlar: PROF. ELÇİN AYKAÇ ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bazı araştırmacılara göre, son zamanlarda menkul kıymetleştirmenin para politikaları ile etkileşimi sonucunda parasal aktarım mekanizmalarının bazı kanalları etkilenmiştir. Bu kanallar; Likidite kanalının alt kategorisinde yer alan kredi kanalı ve risk alma kanalı bankanın borç verme kanalını oluşturmaktadır. Likidite kanalıyla seküritizasyonlarda likidite koşullarının yaygınlaşması sonucunda ipotek/mortgage piyasasından elde edilen kârları etkilediği, konut kredilerinde faiz oranlarını düşürme eğiliminde olduğu ve kredi maliyetinin düşmesine yol açabileceği görülmektedir. konut kredileri. Kredi kanalıyla menkul kıymetleştirmenin bankalara uyguladığı para politikası ile artan fonlama maliyetlerinin etkisini azaltabilecek bir fon kaynağı da sağlayabildiği ve bu kanal aracılığıyla para otoritesinin politika etkisini telafi edebildiği görülmektedir. kredi talebi üzerine. Ayrıca, bankalara kredi güvencesi ekimi ile risk almaları için teşvikler de sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to some researchers, recently some channels of monetary transmission mechanisms have been affected as a result of the interaction of securitization with monetary policies. These channels; The credit channel and the risk-taking channel, which are in the subcategory of the liquidity channel, constitute the bank's lending channel. As a result of the proliferation of liquidity conditions in securitizations through the liquidity channel, it is observed that it affects the profits from the mortgage /mortgage market, tends to reduce interest rates on housing loans, and may lead to a lower cost of credit on housing loans. It is observed that securitization through the credit channel can also provide a source of funds that can reduce the impact of funding costs that are increasing with the monetary policy it applies to banks, and through this channel, the monetary authority can compensate for the policy impact on credit demand. In addition, banks are also provided with incentives to take risks with credit secur octoberation.