40 yaşından önce tanı konulan meme kanserli hastalarımızın klinik ve demografik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the clinical and demographic characteristics of our patients with breast cancer diagnosed before the age of 40
- Tez No: 727440
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Meme kanseri, dünyada en sık tanı alan ikinci kanserdir, kadınlarda daha çok ileri yaşlarda görülmekle birlikte meme kanseri tanısı alan hastaların %7'lik bir kısmı 40 yaşından önce tanı alır. Meme kanserinde rutin taramalar ve görüntülemeler 40 yaşından sonra başladığı için 40 yaşından önce tanı konulan hastalarda geç tanı konulma sıklıkla rastlanmaktadır ve 40 yaş altında tanı alan meme kanseri vakaları kötü prognoz ve yüksek mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızla 40 yaşından önce tanı konulan meme kanserli hastaları klinik ve demografik özelliklerini ile inceleyerek bu hastalarla ilgili morfolojik, prognostik ve klinik özellikleri ortaya koyarak farkındalık ve erken tanı-tedaviye gidilmesine katkıda bulunmayı planlandık. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine 2011-2020 yılları arasında başvuran ve 40 yaşından önce meme kanseri tanısı almış olan hastalar retrospektrif olarak klinik ve demografik özellikleriyle incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların hepsi kadın hastaydı ve yaş ortalaması 30.9(20-39)'dir, 40 yaşından önce OKS kullanımı(10 hasta), RIA kullanımı(10 hasta), tanıdan önce en az bir kez gebelik öyküsü olması (78 hasta) meme kanseri gelişme riski artışı-azalma görülmemiştir. Tanı öncesinde yapılan görüntülemeleer, kanser subtipi, patolojik özellikleri, kemoterapi rejimleri radyoterapi, operasyon türü, patolojik evreleme, endokrin tedaviler incelenmiştir. Sonuç: 40 yaşından önce meme kanseri tanısı konulan hastaların klinik ve demografik özelliklerinin bazılarının 40 yaş üstü meme kanseri tanısı alan hastalardan farklı olduğu ve bu hastalara yaklaşım ve tedavilerinin farklı olması gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the second most frequently diagnosed cancer in the world, although it is more common in women at advanced ages, 7% of patients diagnosed with breast cancer are diagnosed before the age of 40. Since routine screening and imaging in breast cancer begins after the age of 40, late diagnosis is common in patients diagnosed before 40 ages, and breast cancer cases diagnosed younger than 40 are associated with poor prognosis and high mortality. In our study, we planned to contribute to awareness and early diagnosis-treatment by examining the clinical and demographic characteristics of breast cancer patients diagnosed younger than 40, by revealing the morphological, prognostic and clinical characteristics of these patients. Materials-Methods: Patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Oncology Clinic between 2011-2020 and were diagnosed with breast cancer before the age of 40 were evaluated retrospectively with their clinical and demographic characteristics. Result: All the patients included in our study were female with a mean age of 30.9(20-39) years, using OCS before the age of 40, using an IUD, having a history of pregnancy at least once before diagnosis.No increase or decrease in the risk of developing cancer was observed. Pre-diagnosis imaging, cancer subtype, pathological features, chemotherapy regimens, radiotherapy, operation type, pathological staging, endocrine treatments were examined. Conclusion: It has been found that some of the clinical and demographic characteristics of patients diagnosed with breast cancer younger than 40 are different from those diagnosed with breast cancer elder than 40, and t the approach and treatment of these patients should be different.