Çocuklarda kronik böbrek yetersizliğinin son döneme ilerleme hızı ve etki eden faktörler
  1. Tez No: 727441
  2. Yazar: NERGİS AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetersizliği; böbrek fonksiyonlarının azalması ile karakterize progresif seyredebilen ve son dönem böbrek hastalığı ile sonuçlanabilen bir durumdur. Dünya genelinde insidansı ve prevelansı artmakta olan bir sağlık problemi haline gelmektedir. The North American Pediatric Renal Collaborative Trials verilerine göre evre 2-4 kronik böbrek hastalığı olan 4133 hastada 1 yılda %17, 3 yılda %39 son dönem böbrek yetersizliğine ilerleme görülmüş ve ortalama son dönem böbrek yetersizliğinin 4.5 yılda geliştiği gösterilmiştir. Hastalığın progresyonuna etki eden risk faktörleri değiştirilebilen ve değiştirilemeyen olarak tanımlanmış olup risk faktörlerinin belirlenmesi ile hastaların son döneme ilerlemesi engellenmiştir. Bu çalışmanın amacı kronik böbrek yetersizliği olan çocukların son döneme ilerleme hızına etki eden faktörleri belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Polikliniği'nden takip süresi en az 2 yıl olan 0-18 yaş aralığında evre 2-4 kronik böbrek yetersizliği olan 70 hasta dahil edildi. Hastalar progrese olan ve olmayan grup olarak ikiye ayrıldı. Progresyon tanımı ilk başvuru sonrasındaki iki yıllık takibinde glomerüler filtrasyon hızının %25 den fazla azalması olarak belirlendi. Bu iki grup arasındaki değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörleri analiz edilerek progresyon üzerinde anlamlı bir fark olup olmadığı incelendi. Araştırma verileri IBM SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Ölçümlere ait tanımlayıcı istatistikler; ortalama, standart sapma, medyan ve çeyreklikler hesaplanmıştır. Verilerin normallik sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile gerçekleştirilmiştir. Sürekli ölçümlere ait grup kıyaslamaları bağımsız örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma sahip olmayan verilerin grup kıyaslaması Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Kategorik değişkenler için gruplar arası karşılaştırmada Ki-Kare analizi kullanılmıştır. %5 hata payı ile çalışılmıştır. Bulgular: Olguların 29'u (%41) kız ve 41'i (%59) erkekti. Yaşları 1 ay ile 16 yaş 6 ay arasında değişmekte olup yaş ortalaması 97,79±62,39 aydı. Çalışmaya dahil edilen 70 hastanın 41'i progrese olan ve 29'u progrese olmayan olarak tanımlandı. İki grup hastalığın başlangıç yaşı karşılaştırıldığında progrese olan grupta yaş ortalaması daha yüksek olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0.041). Her iki grupta cinsiyet, primer hastalık, ilk başvuru glomerüler filtrasyon değerleri ve kronik böbrek yetersizliği evreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p > 0.05). İki grubun anemi açısından bakılan hemoglobin değerleri, kemik mineral metabolizma bozukluğu açısından bakılan kalsiyum, fosfor ve parathormon düzeyi, hipertansiyon açısından bakılan sistolik/diyastolik kan basıncı ve ekokardiyografik bulgu varlığı, dislipidemi için bakılan kolesterol ve trigliserit düzeyleri, proteinüri varlığı ve büyüme açısından bakılan boy uzunluğu (persantil ve z skor) karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadı (p > 0.05). İlk başvuruda metabolik asidoz varlığı incelenen hastaların progrese olan grupta progrese olmayan gruba göre daha fazla olması nedeni ile istatistiksel olarak progresyona katkısı anlamlı bulundu (p < 0.05). Sonuç: Bulgularımız; çocuklarda hastalığın başlangıç yaşının ileri olması ve metabolik asidoz varlığının kronik böbrek yetersizliğinin son döneme ilerlemesi ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic kidney disease is a situation that characterized with kidney function decline that may progress in time and results with end stage kidney disease. This disease becomes a worldwide health problem which incidence and prevalance keep going to increase. Datas from the North American Pediatric Renal Collaborative Trials are showing that stage 2 to 4 4133 chronic kidney disease patients are going to progress end stage ratio is %17 per year, %39 in three years and approximately four and half year disease reached end stage. The progression risk factors of disease are defined as modifiable and nonmodifiable. By determining the risk factors, the progression of the disease to the end stage was prevented. So, the aim of this study is to determine progression risk factors of chronic kidney disease in children. Material and methods: Under eighteen years old and followed for at least two years, stage 2- 4 seventy chronic kidney disease children from Istanbul University Istanbul Medical Faculty Pediatric Nephrology Outpatient Clinic were included in this study. Disease progression was defined as about more than %25 decline in glomerular filtration rate in two years follow-up. Patients were divided in to two groups as progressive and nonprogressive. In these two groups modifiable and nonmodifiable progression risk factors were analyzed and examined if there is a significant difference or not. Study datas were analyzed by IBM SPSS 22.0 programe. Descriptive statistics of measurements were calculated as a mean, standart deviation, median and quarters. Datas normality test were carried out with Kolmogorov Smirnow test. Group comparision of continually measurements were analyzed by independent sample t test. Group comparision of not in normal distribution were done by Mann Whitney U test. Group comparision of categorical variables were analyzed by Chi-Square Test. The study tolerance is %5. Results: Twenty nine (%41) female and fourty one (%59) patients were included in this study. Mean age of the patients was 97,79±62,39 month. This study is consisted of fourty one progressed patients and twenty nine non-progressed patients. Disease onset age was significantly higher in progressed group (p = 0.041). Moreover there was no statistically significant difference in gender, primary disease, chronic kidney stage and registiration glomerular filtration rate between two group (p > 0.05). Hemoglobin values for anemia; calcium, phosphorus and parathormone levels for bone mineral metabolism disorders; systolic/diastolic blood pressures and the presence of ecocardiographic sign for hypertension; cholesterol and triglyceride levels for dyslipidemia, the presence of proteinuria and height for growth was not found statistically significant difference between two group (p > 0.05). Presence of metabolic asidosis at first visit was significantly higher in progressed group compared with nonprogressed group (p < 0.05). Conclusions: Our findings showed that advanced age of disease onset and the presence of metabolic acidosis are associated with the progression of chronic kidney disease in children.