Nar (punica granatum) ekstresinin MDA-MB-231 hücre hattı üzerine etkisi
Effect of pomegranate (punica granatum) extract on MDA-MB-231 cell line
- Tez No: 727457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NİSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser, tüm dünyada morbidite ve mortaliteyi etkileyen multifaktöriyel bir hastalıktır. Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kanser türü iken, dünya genelinde akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. Besinlerde bulunan biyoaktif ajanların kanserden koruyucu etkileri epidemiyolojik çalışmalarla desteklenmiştir. Bunun meme kanseri için de geçerli olduğu kanıtlanırsa toksik olmayan doğal koruyucu bileşenlerin meme kanserini önleme ve tedavisinde kullanılması sağlanacaktır. Nar (Punica Granatum), fitokimyasal maddeler içeren ve insan sağlığının geliştirilmesi, çeşitli kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılan değerli bir meyvedir. Bu çalışmada Nar (Punica Granatum) kabuğundan elde edilen ekstrenin, MDA-MB-231 hücreleri üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmada MDA-MB-231 hücreleri kontrol, 25 µg/ml, 50 µg/ml Nar (Punica Granatum) kabuğu gruplarına ayrıldı. MDA-MB-231 hücreleri 37°C'de %5 CO2'li ortamda 24 ve 48 saatlik inkübasyonlara bırakıldı. İnkübasyon süreleri sonunda Muse Cell Analyzer cihazında MDA-MB-231 hücrelerinin hücre canlılığı / apopitoz ve hücre döngüsü durumları incelendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde kontrol grubuna göre nar kabuğu ekstresi uygulanan gruplarda hücre canlılığının azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Cancer is a multifactorial disease that affects morbidity and mortality worldwide. While breast cancer is the most common type of cancer among women, it is the second most common type of cancer worldwide after lung cancer. The cancer-protective effects of bioactive agents in foods have been supported by epidemiological studies. If this is proven to be valid for breast cancer as well, it will be ensured that non-toxic natural preservatives are used in the prevention and treatment of breast cancer. Pomegranate (Punica Granatum) is a valuable fruit that contains phytochemicals and is used in promoting human health, preventing and treating various chronic diseases. In this study, the effect of the extract obtained from the pomegranate (Punica Granatum) bark on MDA-MB-231 cells was investigated. In the study, MDA-MB-231 cells were divided into control, 25 µg/ml, 50 µg/ml Pomegranate (Punica Granatum) peel groups. MDA-MB-231 cells were incubated for 24 and 48 hours at 37°C with 5% CO2. At the end of the incubation periods, cell viability / apoptosis and cell cycle status of MDA-MB-231 cells were examined in the Muse Cell Analyzer device. When the results were evaluated, it was observed that cell viability decreased in the groups treated with pomegranate peel extract compared to the control group.