Alanya'da yetiştirilen hass ve fuerte avokado yapraklarından hazırlanan ekstrelerde total antioksidan ve toplam fenolik bileşen tayini
Determination of total antioxidant and total phenolic component in extracts prepared from hass and fuerte avocado leaves grown in Alanya
- Tez No: 727464
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma Alanya'da yetişen Hass (AH) ve Fuerte (AF) avokado türü yapraklarının toplam fenolik madde ve flavonoit içeriği ve antioksidan etkisinin en optimal içeriğinin ekstraksiyon yöntemini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Hass ve Fuerte çeşidi avokado yaprakları biyoaktif beleşenlerinin analizi için ekstreler infüzyon (AHİ, AFİ), maserasyon (AHM, AFM), Soxhlet (AHS, AFS) ve ses dalgaları destekli ekstraksiyon (AHU, AFU) olmak üzere 4 farklı yöntemle elde edilmiştir. Hazırlanan ekstrelerin fenolik bileşen ve flavanoit miktarları hesaplanmış; total antioksidan aktiviteleri 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH●) radikalini süpürücü etki tayini, 2,2'-azino-bis (3- etilben-ztiazolin6-sulfonik asit) (ABTS+●) radikalinin süpürücü etki tayini ve Demir İndirgeme Antioksidan Gücünün (FRAP) tayini yöntemleri ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the optimal extraction method to obtain the total phenolic substance and flavonoid content and antioxidant effect of Hass (AH) and Fuerte (AF) avocado leaves grown in Alanya. For the analysis of bioactive components of Hass and Fuerte variety avocado leaves, extracts were obtained by 4 different methods: infusion (AHI, AFI), maceration (AHM, AFM), Soxhlet (AHS, AFS) and sound wave assisted extraction (AHU, AFU). The phenolic component and flavonoid amounts of the prepared extracts were calculated, besides the determination of total antioxidant activities in the leaves was carried out with the use of scavenging effect of 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazil (DPPH●) radical, scavenging effect of 2,2'-azino-bis (3 ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS+●) radical, and determination of ironreducing antioxidant power (FRAP) methods.