Siberkondri'de koronavirüs anksiyetesi ve sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between coronavirus anxiety and sociodemographic features in Cyberchondria
  1. Tez No: 727465
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERGÜL EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-65 yaş arasındaki kişilerde siberkondri, Covid-19 korkusu ve sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinden 332 kişi katılım göstermiştir. Yapılan araştırmada katılımcılara Siberkondri Ciddiyet Ölçeği ve Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda siberkondri şiddeti ile Covid-19 korkusu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre kadın katılımcıların koronavirüs (Covid-19) korkusu ölçeği ve siberkondri içini rahatlatma alt boyut puanlarının erkek katılımcılarından daha yüksek olduğu görülmüştür. İnternette hastalık ile ilgili araştırma yapan katılımcıların siberkondri zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlatma ve ölçek toplam puanlarının araştırma yapmayan katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür. TV'de sağlık ile ilgili yayın izleyen kişilerin koronavirüs (Covid-19) Korkusu ölçeği ve siberkondri zorlantı, aşırılık, içini rahatlatma alt boyutları ve ölçek toplam puanlarının TV'de sağlık ile ilgili yayın izlemeyen kişilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Hekim önerisi dışında tetkik yaptıran bireylerin koronavirüs (Covid-19) korkusu ölçeği, siberkondri aşırılık, içini rahatlatma alt boyutları ve ölçek toplam puanlarının hekim önerisi dışında tetkik yaptırmayanlara göre yüksek olduğu görülmüştür. Hekim önerisi dışında ilaç kullanan kişilerin siberkondri aşırı kaygı, aşırılık alt boyutları ve ölçek toplam puanlarının hekim önerisi dışında ilaç kullanan kişilerin puanlarının kullanmayan kişilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. İnternetteki bilgiye göre karar alan kişilerin siberkondri zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlatma ve ölçek toplam puanlarının internetteki bilgiye göre bazen ve hiçbir zaman karar almayan kişilere daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between cyberchondria, fear of Covid-19 and sociodemographic characteristics in people aged 18-65. 332 people from different provinces of Turkey participated in the research. In the study, the Cyberchondria Severity Scale and the Coronavirus (Covid-19) Fear Scale were applied to the participants. As a result of the research, a statistically significant relationship was found between the severity of cyberchondria and the fear of Covid-19. According to the research findings, it was seen that female participants' fear of coronavirus (Covid-19) scale and cyberchondria sub-dimension scores were higher than male participants. It was seen that the participants who did research about the disease on the Internet had higher cyberchondria compulsion, excessive anxiety, exaggeration, will for reassurance and total scale scores than the participants who did not make any research. It has been observed that the fear of coronavirus (Covid-19) scale and cyberchondria compulsion, exaggeration, reassurance sub-dimensions and total scale scores of people who watched health-related broadcasts on TV were higher than those who did not watch health-related broadcasts on TV. It was observed that the fear of coronavirus (Covid-19) scale, cyberchondria exaggeration, the sub-dimensions of reassurance and the total scores of the individuals who had examinations other than physician's recommendation were higher than those who did not have examinations other than physician's recommendation. It was observed that cyberchondria extreme anxiety, exaggeration sub-dimensions and total scale scores of people who used drugs other than physician's recommendation were higher than those who used drugs other than physician's recommendation than those who did not. It has been observed that the cyberchondria compulsion, excessive anxiety, exaggeration, reassurance and total scale scores of people who made decisions based on information on the Internet were higher than those who sometimes and never made decisions according to the information on the Internet.