Üçüncü basamak bir hastaneye başvuran yaşlıların genel sağlık durumları ile kırılganlık düzeylerinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the general health status and frailty levels of the elderly who admitted to a tertiary hospital and ınvestigation of the effects on quality of life
  1. Tez No: 727480
  2. Yazar: SABAHAT ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Üçüncü basamak bir hastaneye başvuran yaşlı hastaların genel sağlık durumları ile kırılganlık düzeylerinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 21.10.2021-21.12.2021 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri hastalardan çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan 145 kişi ile yapıldı. Verileri elde etmek için Hasta Bilgi Formu, G8-Geriatrik Tarama Ölçeği (G8-GTÖ), Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ) ve Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (YYK-Kısa) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It was aimed to evaluate the general health status and frailty levels of elderly patients admitted to a tertiary hospital and to examine the effects on their quality of life. Methods: This study was planned as a single-center, prospective and cross-sectional study, and it was conducted with 145 patients aged 65 and above who applied to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 21.10.2021 and 21.12.2021 and met the inclusion criteria. To obtain data; the Patient Information Form, G8-Geriatric Screening Tool (G8-GST), Edmonton Frailty Scale (EFS), and Older People Qality of Life-Brief (OPQOL-Brief) were used.