18-40 yaş arası bireylerde kararsızlık, değişime direnç ve duygusal öz-yeterlik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between indecisiveness, resistance to change, and emotional self-efficiency in individuals aged 18-40
- Tez No: 727490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'deki 18-40 yaş arası bireylerde kararsızlık, değişime direnç ve duygusal öz-yeterlik durumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Betimsel nitelikte ve tarama modeli içerisindeki araştırmada veriler 356 katılımcıya uygulanmıştır. Kişilere sosyo-demografik bilgi formu, değişime direnç ölçeği ( 15 madde ), duygusal öz-yeterlik ölçeği ( 32 madde ), kişisel karar ( kararsızlık ) ölçeği ( 18 Madde) dağıtılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; kişisel karar ( kararsızlık ) ölçeği araştırıcı kararsızlık alt boyutu puanları ile değişime direnç ölçeği bilişsel tepki, duygusal tepki, davranışsal tepki, ölçek toplam puanı ve duygusal öz-yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kişisel karar ölçeği aceleci kararsızlık alt boyutu puanları ile değişime direnç ölçeği bilişsel tepki, duygusal tepki, davranışsal tepki, ölçek toplam puanı ve duygusal öz-yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kişisel karar ölçeği toplam puanı ile değişime direnç ölçeği bilişsel tepki, duygusal tepki, davranışsal tepki, ölçek toplam puanı ve duygusal öz-yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Değişime direnç ölçeği bilişsel tepki alt boyutu puanları ile duygusal öz-yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Değişime direnç ölçeği duygusal tepki alt boyutu puanları ile duygusal öz-yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Değişime direnç ölçeği davranışsal tepki alt boyutu puanları ile duygusal öz -yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Değişime direnç ölçeği toplam puanları ile duygusal öz-yeterlik ölçeği düzenleme, destekleme, anlama, algılama ve ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu belirtiler literatür bilgileri eşliğinde gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the relationships between indecision, resistance to change and emotional self-efficacy in individuals aged 18-40 in Turkey. In the descriptive and scanning model, the data were applied to 356 participants. The Socio-Demographic Information Form, the Resistance to Change Scale (15 items), Indecisiveness Scale (18 items) and the Emotional Self-Efficacy Scale (32 items) were administered to the individuals. According to the results obtained; A statistically significant relationship was determined between the investigator indecision sub-dimension scores of the personal instability Scale and the cognitive response, emotional response, behavioral response, scale total score and Emotional Self-Efficacy Scale regulation, support, understanding, perception, and total scale scores of the Resistance to Change Scale. A statistically significant relationship was determined between the Indecision Scale hasty indecision sub-dimension scores and the Resistance to Change Scale cognitive response, emotional response, behavioral response, total scale score, and Emotional Self-Efficacy Scale regulation, support, understanding, perception and total scale scores. It was determined that there was a statistically significant relationship between the Personal Indecision Scale total score and the Resistance to Change Scale cognitive response, emotional response, behavioral response, total scale score and Emotional Self-Efficacy Scale regulation, support, understanding, perception and total scale scores. It was determined that there was a statistically significant relationship between the cognitive response sub-dimension scores of the Resistance to Change Scale and the Self-Efficacy Scale's Regulation, support, understanding, perception, and total scale scores. It was determined that there was a statistically significant relationship between the emotional response sub-dimension scores of the resistance to Change Scale and the Self-Efficacy Scale's regulation, support, understanding, perception and total scale scores. It was determined that there was a statistically significant relationship between the behavioral response sub-dimension scores of the Resistance to Change Scale and the Self-Efficacy Scale's regulation, support, understanding, perception, and total scale scores. It was determined that there was a statistically significant relationship between the total scores of the Resistance to Change Scale and the Self-Efficacy Scale's regulation, support, understanding, perception and total scale scores. These results were discussed with the results of the literature.