COVİD-19 pandemisinde borsada varlık balonu incelemesi; Borsa İstanbul Perakende Sektörü Endeksi'nden kanıtlar
An examination of the stock market asset bubble in the COVID-19 pandemic; evidence from the Borsa Istanbul Retail Sector Index
- Tez No: 727491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Finansal varlık fiyatlarının rassal yürüyüş sürecinden ayrılması ile piyasalarda yüksek fiyatların oluşması, varlık balonları olarak değerlendirilmektedir. Bu balona sebep olabilecek birçok etmen bulunmaktadır. Finansal krizler, politik krizler, tüm dünyayı etkisi altına alan salgınlar vb. durumlara ek olarak rasyonel olmayan davranışlara sebep olabilecek arkadaş çevresi, sosyal medyada teyide muhtaç balon bilgiler yatırım kararlarını etkilemektedir. Çalışmanın amacı, Covid-19 salgın dönemine ilişkin BİST100 perakende endeksinde işlem gören; BIMAS, BIZIM, CASA, CRFSA, MEPET, MGROS, MIPAZ, TKNSA ve VAKKO şirketlerinde balonların başlangıç ve bitiş tarihlerini tespit etmektir. Sup Augmented Dickey Fuller (SADF) ve Genelleştirilmiş Sup Augmented Dickey Fuller (GSADF) testleri kullanılarak 2016 yılından başlayarak haftalık kapanış fiyatları üzerinden bu çalışmanın yapıldığı tarih olan 06 Eylül 2021 tarihine kadar olan dönemleri kapsamaktadır. SADF ve GSADF sonuçlarımız, seçilen şirketlerden SADF testi sonucunda MEPET şirketi hariç tüm şirketlerde seçilen dönemlerde fiyat balon oluşumlarını işaret ederken GSADF testinde MEPET de dahil olmak üzere tüm şirketlerin hisse fiyatlarında balon oluşumlarına rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The formation of high prices in the markets due to the separation of financial asset prices from the random walking process is considered to be an asset bubble. Many factors can cause this bubble. Financial crises, political crises, epidemics that affect the whole world, etc. in addition to situations, the circle of friends that can cause irrational behavior, information that needs confirmation on social media affects investment decisions. The study aimed to evaluate the effect of trading in the BIST100 retail index on the Covid-19 pandemic period; To determine the start and end dates of balloons in BIMAS, BIZIM, CASA, CRFSA, MEPET, MGROS, MIPAZ, TKNSA, and VAKKO companies. It covers the periods starting from 2016 and ending with September 06, 2021, the date of this study at the weekly closing prices, using the Sup Augmented Dickey-Fuller (SADF) and Generalized Sup Augmented Dickey-Fuller (GSADF) tests. Our SADF and GSADF results indicate price bubble formations in selected periods in all companies except MEPET company as a result of the SADF test from selected companies, while the GSADF test shows bubble formations in the share prices of all companies, including MEPET.