Bir dini terörizm sorunsalı: IŞİD örneği
A problem of religious terrorism: The case of ISIS
  1. Tez No: 727495
  2. Yazar: SADULLAH UÇAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇAĞDAŞ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Soğuk Savaşın sona ermesiyle Hibrit Savaş Stratejisi ortaya çıkmıştır. Hibrit Savaş Stratejisine göre devletler doğrudan birbirleri ile savaşmak yerine kendi çıkarları doğrultusunda oluşturdukları ya da var olan terör örgütlerini araç olarak kullanmaktır. 11 Eylül 2001 saldırısından sonra ABD ve Batılı Devletler önceliği El-Kaide olmak suretiyle radikal İslamcı örgütlerle mücadele etmeyi öncelik haline getirmişlerdir. Amerika Birleşik Devletleri, terörle mücadele nedeniyle Afganistan'ı, kitle imha silahlarının yok etme ve demokrasi götürme iddialarıyla da Irak'ı işgal etmiştir. ABD işgal ettiği bölgelerdeki devlet otoritesini ortadan kaldırmıştır. El-Kaide'nin Irak kolu olarak ortaya çıkan ve daha sonra El-Kaide'den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Irak İslam Devleti (IİD) kurulan terör örgütlerinden bir tanesidir. Arap halkları hükümetlerinden demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi taleplerde bulunmuşlardır. Ancak bu taleplerin kabul edilmemesi Arap Halklarını protesto, gösteri, ayaklanma ve silahlı direniş gibi hükumet karşıtı eylemler yapmaya itmiştir. 2010 yılında Tunus'ta ortaya çıkmış ve“Arap Baharı”olarak adlandırılmıştır. Bu yeni fikir ve düşünceler 2011 yılında Suriye'de iç savaşın çıkmasına neden olmuştur. ABD'nin Irak' ı İşgal ederek devlet otoritesini sarsması ve Suriye'de iç savaşın patlak vermesi nedeniyle Irak ve Suriye'de merkezi yönetim zayıflamıştır. Irak ve Suriye'deki yönetimsel boşluğu ve Şii-Sünni çatışmasının bu bölgede olmasını fırsat bilen IİD, selefi ve Vehhabi ideolojilerini benimseyerek IŞİD'i (Irak ve Şam İslam Devleti) kurmuştur. Musul'u ele geçirmesiyle dünya gündemine oturan IŞİD, diğer radikal örgütlerinden farklı olarak devlet yapılanmasına bürünmesinden dolayı, IŞİD ile mücadele stratejileri de farklı boyutlar kazanmıştır. Bu tez çalışmasında terör ve terörizm kavramlarına açıklık getirilerek dini referans alarak kurulan IŞİD'in hangi şartlar altında ortaya çıktığı, kısa sürede nasıl geniş alana yayıldığı, ideolojisi ve amaçlarının neler olduğu, sosyal, siyasal, askeri ve ekonomik yapısının nasıl olduğu, yaptığı eylemler ile neleri amaçladığı hakkındaki sorulara yanıt arayacaktır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, the Hybrid War Strategy has emerged. According to the Hybrid War Strategy, states use the terrorist organizations they have created or exist as a tool for their own interests instead of fighting each other directly. After the September 11, 2001 attack, the United States and Western States made it a priority to combat religious terrorist organizations, primarily al-Qaeda. The United States of America has abolished the state authority by occupying Afghanistan due to the fight against terrorism and invaded Iraq with the claim of destroying weapons of mass destruction and bringing democracy. The new ideas and thoughts brought by the Arab Spring caused uprisings and popular movements in the Middle East. It has pushed the Arab Peoples to take anti-government actions such as protests, demonstrations, uprisings and armed resistance. It emerged in Tunisia in 2010 and was called the“Arab Spring”. The Islamic State of Iraq and the Damascus (ISIS), which emerged as the Iraqi branch of al-Qaeda and later broke away from al-Qaeda and declared its independence, is one of the terrorist organizations. Being on the world's agenda with the capture of Mosul, ISIS, unlike other terrorist organizations, has taken on a state structure, and strategies to combat ISIS have also gained different dimensions. In this thesis, we will seek answers to questions about under which conditions ISIS established under the umbrella of religious terror, what it aimed at, how it spread over a wide area in a short time, what its ideology and aims are, how its social, political, military and economic structure is and its actions by clarifying the concepts of terror and terrorism.