Woman's alternative refuge far from the earth: Woman on the Edge of Time and The View from Here
Kadının dünyadan uzaktaki alternatif sığınağı: Woman on the Edge of Time ve The View from Here
  1. Tez No: 727498
  2. Yazar: EDA ARMAĞAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ekofeminizm tüm canlı türleri arasında eşitliği savunurken, doğa ve kadının ezilmesine şiddetle karşı çıkarak, ataerkilliğin sebep olduğu kadın ve doğanın çifte sömürüsünü tartışır. Marge Pierce'ın Woman on the Edge of Time romanında ana karakter Connie akıl hastanesine yatırıldıktan sonra, kendisini Mattapoisett olarak adlandırılan gelecek dünyasında bulur. Bu ütopik dünya giderek Connie'nin benliği hakkında farkındalığa ulaştığı bir yer işlevi görmekte ve onun kendini güvende hissettiği bir alan haline gelmektedir. Bununla birlikte, bu gelecek dünyası Connie'nin şu anda yaşadığı dünya ile çelişen, insanların doğayı, hayvanları ve insan haklarını en iyi şekilde korudukları çevreci bir dünyayı temsil etmektedir. Benzer şekilde, Lynne Hinton'ın The View from Here isimli romanında doğa, ana karakter Kate için hayatını, ilişkilerini ve karşılaştığı haksızlıkları uzun uzun düşünüp değerlendirdiği bir sığınak haline gelir. Ağaçta yaşamaya başlayan Kate, dünyasını sorgularken kendisi ile aynı ağaçta yaşayan canlılarla doğada daha huzurlu olduğunu fark eder. Bu tez her iki romanda da karakterlerin yaşamlarına ışık tutarak Piercy ve Hinton'ın eserlerini ekofeminist bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism upholds equality among all living species while it acutely objects to the subjugation of woman along with nature. It discusses the double exploitation of woman and nature caused by patriarchy. In Marge Piercy's Woman on the Edge of Time, the protagonist Connie finds herself in a utopic future world called Mattapoisett after being institutionalized. Mattapoisett becomes Connie's comfort zone where she comes to a realization about her self. Besides, it presents an ecologist world where people appreciate and protect nature, animals, and human rights perfectly, contradicting the world Connie lives in at present. Analogically, in Lynne Hinton's The View from Here, nature becomes a shelter for Kate, the protagonist, where she looks over her life and the inequities she has encountered. Living in a tree, Kate realizes that she is more peaceful there with nonhuman beings. By shedding light on the characters' lives in both novels, this thesis aims to discuss Piercy's and Hinton's works from an ecofeminist perspective.