Dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü, öğrenen örgütler, örgütsel esneklik ve performans ilişkisi üzerine ampirik bir çalışma: TOBB örneği
An empirical study on the relationship of transformational leadership, organizational culture, learning organizations, organizational flexibility and performance: TOBB case
  1. Tez No: 727499
  2. Yazar: ADALET ŞEREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SONER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Değişimi benimseyen yenilikçi işletmeler, örgütsel esnekliği rekabet avantajı olarak görmeye başlamışlardır. Çevresel türbülans ve belirsiz durumlarda, esnek örgütler hayatta kalabilmek için yapılarını değiştirerek uyum sağlama yeteneğine sahiptirler. Örgütsel esneklik farklı bilimsel alanlarda araştırmalarla güncelliğini korumakta ve son yıllarda artan bir eğilim gözlenmektedir. Örgütsel esnekliği oluşturan faktörler hakkında çeşitli öneriler vurgulansa da daha fazla bilgiye ve araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmada örgütsel esnekliğin oluşumunda, stratejik yönetimin“yumuşak”unsurlarından dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü ve öğrenen örgütler temel öncüller olarak varsayılmıştır. Sunulan kavramsal modellerde ilk hedef, dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü ve öğrenen örgütlerin, örgütsel esnekliğe ve firma performansına etkileri; ikinci hedef ise örgütsel esnekliğin firma performansına aracılık etkisini araştırmaktır. Araştırmanın bulgularına göre dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü ve öğrenen örgütler örgütsel esnekliği pozitif ve anlamlı düzeyde etkilemektedir. Aynı zamanda bu değişkenlerin firma performansı üzerinde hem direkt hem de örgütsel esneklik aracılığıyla pozitif ve anlamlı düzeyde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın önemi, araştırmaya konu olan tüm değişkenlerin aynı platformda analiz edildiği ilk çalışma olmasındandır. Elde edilen bulguların örgütsel esnekliğin öncüllerine ve sonuçlarına ışık tutması, ayrıca örgütsel esneklik literatürüne daha kapsamlı bir açıdan katkı sağlanması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovative businesses that embrace alteration have begun to see organizational resilience as a competitive advantage. In environmental turbulence and uncertain situations, resilient organizations have the ability to adapt and by changing their structures in order to survive. Organizational resilience remains up-to-date with research in different scientific fields and an increasing trend has been observed in recent years. Although various suggestions are emphasized about the factors that create organizational resilience, more information is needed. In this study, transformational leadership, organizational culture and learning organizations, the“soft”elements of strategic management, are addressed as the hypothetical basis in the formation of organizational resilience. In the presented conceptual models, the first objective is to explain the effects of transformational leadership, organizational culture and learning organizations on organizational resilience and firm performance, and the second objective is to explain the mediating effect of organizational resilience on firm performance. According to the findings of the research, transformational leadership, organizational culture and learning organizations effect organizational resilience positively and significantly. At the same time, it has been determined that these variables have positive and significant effects on firm performance, both directly and through organizational resilience. The importance of the study is that it is the first study in which all the variables subject to the research were analyzed on the same platform. It is hoped that the findings will shed light on the predecessors and consequences of organizational resilience and also contribute to the organizational resilience literature from a more comprehensive perspective.