Üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde sosyal medya bağımlılığı yeme tutumları ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction, eating attitudes and life satisfaction in a sample of university students
  1. Tez No: 727506
  2. Yazar: YASEMİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Beykent Üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencileridir. Tüm fakültelerin öğrencilerine sanal ortamda duyurunun yapılması planlanmıştır. Örneklem alma yöntemi olarak raslantısal örneklem alma yolu belirlenmiştir. Veriler sosyal medya ortamında ve internet üzerinde yapılan duyuru ve linklerden toplandığı için raslantısal örneklem alma yolu ile belirlenen örneklem araştırmaya gönüllü katılan 630 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”ile“ Yaşam Doyumu Ölçeği”ve Yeme Turumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda toplam bağımlılık ile yeme tutumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu yaşam doyumu ile ise anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Yeme tutumu ile yaşam doyumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Sosyal bağımlılık alt boyutlarının yeme tutum ölçeğini yordamasına ilişkin çoklu regresyon analizi sonuçları incelendiğinde; sosyal medya bağımlılığının yeme tutumlarını anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Araştırmacılara yönelik olarak, ülkemizde yeme bozuklukları ve internet bağımlılığına yönelik yapılan çalışmaların azlığı dikkate alındığında bu çalışmaların farklı örneklem gruplarında tekrar edilmesi önerilebilir. Ayrıca sosyal medya bağımlılığı, yeme tutumu ve yaşam doyumu değişkenlerine ileveten çocukluk çağı travmaları, psikolojik durumlar ve anne baba tutumları aracı değişken olarak incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between social media addiction, eating attitudes and life satisfaction in a sample of university students. Relational screening model was used. The universe of the research was undergraduate students studying at Beykent University. It was planned to make an announcement in the virtual environment to the students of all faculties. The random sampling method was determined as the sampling method. Since the data were collected from the social media environment and from the announcements and links on the internet, the sample determined by random sampling consisted of 630 students who voluntarily participated in the research. In order to collect data in the research,“Personal Information Form”,“Social Media Addiction Scale-Adult Form”,“Life Satisfaction Scale”and Eating Experiment Scale were used. As a result of the research, it was determined that there was a negative significant relationship between total addiction and eating attitude and no significant relationship with life satisfaction. It was determined that there is a negative significant relationship between eating attitude and life satisfaction. When the results of multiple regression analysis regarding the prediction of social addiction sub-dimensions on the eating attitude scale were examined; It was found that social media addiction significantly predicted eating attitudes. Considering the scarcity of studies on eating disorders and internet addiction in our country, it can be suggested that these studies be repeated in different sample groups. In addition to social media addiction, eating attitude and life satisfaction variables, childhood traumas, psychological states and parental attitudes can be examined as mediating variables.