Yeminli mali müşavirlik mesleğinin gelişimi ve bugünkü konumu, uygulama alanları -örnekler-
Development of the certified auditorship, present situation, application areas -examples-
  1. Tez No: 72751
  2. Yazar: HAMZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Hamza YILDIZ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEĞİNİN GELİŞİMİ, BUGÜNKÜ KONUMU, UYGULAMA ALANLARI - ÖRNEKLER- Danışman : Prof. Dr. MUAMMER ERDOĞAN 1998 - SAYFA : 70 Jüri : Prof. Dr. MUAMMER ERDOĞAN Bu çalışmanın amacı,“Yeminli Mali Müşavirlik Mesleğinin Gelişimi ve Bugünkü Konumu”nu araştırmaktır. 1989 yılında çıkarılan ve 1990 yılında uygulamaya konulan 3568 sayılı yasa, yeminli mali müşavirlik mesleğini, serbest muhasebeci ve serbest muhasebeci mali müşavirlik meslekleriyle birlikte düzenlemiştir. Yeminli mali müşavirlik mesleği, özellikle vergi ilişkileri açısından, artan ve karmaşık bir hale gelen sorunların çözümünde, devlet ile mükellefler arasında önemli bir köprü vazifesini üstlenmiş ve karşılıklı işbirliği ve güven ortamını tesis etmeyi amaçlamıştır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, muhasebe ve muhasebecilik mesleğinin önemi üzerinde durularak, yeminli mali müşavirlik mesleğiyle ilgili tarihsel süreç ve yasal bilgiler verilmiştir. Ayrıca mesleğin ekonomiye katkısı araştırılmış, yeminli mali müşavirlerin görev ve sorumlulukları incelenmiştir. Bunların yanı sıra yeminli mali müşavirlerin örgütlenmeleri, eğitim düzeyleri ve dağılımları 1 996 yılı verilerine göre tesbit edilmiştir. Çalışma, yeminli mali müşavirlerin tasdik işlemlerinin örnek bir işletmede uygulamalı olarak araştırılmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Hamza YILDIZ DEVELOPMENT of THE CERTIFIED AUDITORSHIP, PRESENT SITUTION, APPLICATION AREAS - EXAMPLES - Supervisor : Prof. Dr. MUAMMER ERDO?AN 1998 -PAGE: 70 Jury : Prof. Dr. MUAMMER ERDO?AN The object of this study is to research improvement and today's position certified audit profession. 3568 numbered law is set up this profession together accountant and fiscal consultant professions. This profession is like a bridge (especially from taxation objects) between goverment and tax-payer. Its object is also to set up mutual cooperation and confidence. This study includes four chapters. First, it has been mentioned on the importance of the accounting and accountant profession. Then, it has been touched on certified auditor's historical process and regulation. Also it has been searched economic contribution and examined certified auditor's duties and responsibilities. Moreover, it has been identified the certified auditor's organization, their educational levels, and regional dispersions according to the data of 1996. This study is completed with application of the certified auditor's confirmation on a sample firm.