Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi ve yönetsel kültür
Total quality management in health care and managerial culture
- Tez No: 72752
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SAĞLIK HİZMETLERİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETlMİ VE YÖNETSEL KÜLTÜR (3 HASTANE BİR UYGULAMA) Pakize SARI Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1998, Sayfa: 168 Jüri: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Bu çalışmanın amacı, sağlık hizmetlerinde klinik yöneticilerin yönetsel değerlerini inceleyip bu değerleri Toplam Kalite Yönetimi Kültürü değerleri açısından tartışmaktır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sağlık hizmetleri ve hastanelerin mevcut durumu tartışılmıştır, ikinci bölümde ilk olarak Toplam Kalite Yönetiminin başlangıç noktası olan endüstrideki gelişimi incelenmiştir. Daha sonra sağlık hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi veya sağlık hizmetlerinde daha yaygın kullanımı ile sürekli kalite iyileştirme kavramları incelenmiş, sağlık hizmetlerinde geliştirilen Toplam Kalite Yönetimi modelleri ve Toplam Kalite Yönetiminin önemli evreleri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, Toplam Kalite Yönetimi ve örgüt kültürü ilişkisi üzerinde durulmuş, Toplam Kalite Yönetimine geçişte kültürel değişim süreci incelenmiştir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde klinik düzeyde bakım kalitesinin oluşturulmasında önemli katkıları olabileceği düşünülen ABD başkanları/servis şefleri ve sorumlu hemşirelerin yönetsel değerleri incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda 3 hastanedeki klinik düzeyindeki yöneticilerin iş çevrelerinde karar verme, başarı değerleme ve çatışma durumlarında katı mesafeli ve hükmedici davranışları fazla benimsemedikleri, benmerkezcilik eğilimlerinin orta düzeyde olduğu, astları ile ilişkilerinde hoşgörülü ve insana dönük davranışları benimsedikleri ve orta düzeyde pragmatizm eğilimleri olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN HEALTH CARE AND MANAGERIAL CULTURE (A CASE STUDY IN THE 3 HOSPITALS) Pakize SARI Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1998, Sayfa: 168 Jury: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL The aim of this study is to examine the managerial values of clinic managers in Health Services and to discuss these values as to the values of total Quality Management culture. This study consists of 4 chapters. In the first chapter, Health Services and the present situation of the hospitals were discussed. In the begining of the second chapter, the development in Industry, the initial point of Total Quality Management was examined. Then Total Quality Management in Health Services, its more common usage and the concepts of permanent Quality Improvement were studied and the models of Total Quality Management improved in the Health Services and important stages of Total Quality Management were discussed. In the third chapter, the relationship between Total Quality Management and organization culture was emphasized, and the process of cultural variation transform to Total Quality Management was studied. In the fourth chapter, the managerial values of the Heads of Departments and nurse manager thought to have contributions in forming care Quality at clinic level were researched. In conclusion, we determined that the Heads of Departments and Nurse Manager in 3 hospitals did not approve of shift, distant and commandory behaviours in the cases of making decision in business, appreciating at success and conflicts, but approved of the behaviaurs on mid-level ego-centered, mild mannered in relations between juniors and seniors and humanitarian, and that they had pragmatizm tendency at mid-level.