Erzurum'da bal pazarlaması -sorunları ve çözüm yolları-
Honey marketing in Erzurum problems and solution proposals
  1. Tez No: 72750
  2. Yazar: ATA KORHAN YAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Genel anlamıyla pazarlama; mal ve hizmetlerin üreticiden tüketiciye kadar akışı ve tüketicinin istediği yer ve şekilde, ona bir fiyatı vermeye razı olduğu zamanda emrine hazır duruma getirilmesi ile ilgili faaliyetlerin yapılmasıdır. Yer, zaman ve mülkiyet gibi pazarlamanın yarattığı faydalar ancak, etkin bir pazarlama hizmeti ile gerçekleşir. Pazarlama felsefesi tüketici ihtiyaç ve isteklerin tatmini suretiyle, kârlı bir satış hacminin gerçekleştirilmesi sorununu bir pazarlama politikası olarak işletmeye getirirken, pazarlama kadar üretim, üretim teknikleri ve finans gibi işletme faaliyetlerininde, kârlı satış hacmi amacına ulaşılmasına yönelik faaliyetler olmasını gerektirmektedir. Bilindiği gibi, hatasız veya en az hata ihtimalli pazarlama kararlarının alınabilmesi için gerekli olan pazarlama araştırmaları, pazarlama konusundaki bir problemin belirlenmesi ve bu problemin çözülmesi için gerekli bilgilerin toplanması, toplanan bilgilerin analiz edilerek çözüme ulaşması ile mümkündür. Bu çerçevede tarımsal pazarlama özelliği gösteren“bal pazarlaması”ve sorunlarını ele almış bulunuyoruz. Tarımsal bir ürün olan balın Erzurum'da pazarlamasında ve sorunlarının tesbitinde, üretiminde en uygun yer ve metodun seçimi, girdilerin uygun fiyat ile sağlanması, ürünün miktar ve standardizasyonun tesbiti, en ekonomik pazarlama kanallarından geçirilerek tüketiciye ulaştırılması ve diğer pazarlama fonksiyonlarını yerine getirirken karşılaşılan problemler belirlenerek analiz edilmiş ve çözüm önerileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marketing, in a broader sense, is to implement all the activities related to the flow of goods and services from producers to consumers and to keep them available to the consumers who apprenciate them in the place and the ways desire. The utilities created by marketing, such as place, time and proprietorship can only be realized through an efficient marketing service. While Marketing philosophy submits the problem tic of realizing a profitable sales volume as a marketing policy to the bussiness, it also requires the bussines activitis such as production, production techniques and finance to be the activites orientated to the achieving the goal of profitable saler volume. As known, marketing research regnired to hane marketing decision with none or the least error probability can only be realited thraagh determining the problem, and collecting the necessary information to solve it, and finding the solution with the analysis of collected. In this framework, we deal with honey marketing and its problems as an example of agricultural marketing. In the marketing of honey in Erzurum and determining the problems, the various problems faced in micrellanous process es such as the optimal location and method choice, the procurement of production inputs with optimal prices, production amount and standardization, the choice of the best marketing distribution channels an finally other marketing functions are determined and analyzed with some solution proposals.