Hepatektomi sonrası ankaferd blood stopper'in rejenerasyon üzerine olan etkileri
- Tez No: 727566
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT RECEP PEKCİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Karaciğer vücudun en büyük solid organlarından biridir. Metabolik düzenin sağlanmasında büyük rol oynayarak hayati bir konumdadır. Hepatektomi günümüzde acil vakalarda, karaciğerin primer benign veya malign tümörlerinin cerrahi tedavisinde, bazı gastrointestinal tümörlerin metastazlarının cerrahi tedavisinde, transplantasyonda sıkça uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Hepatektomilerin başarısında sınırlayıcı olan etkenlerin önde gelenlerinden bir tanesi de hepatektomi sonrası gelişen karaciğer yetmezliğidir. Rejenerasyon kabiliyeti olan karaciğerin bu özelliği iç ve dış etkenlere bağlı olarak olumlu veya olumsuz etkilenebilmektedir. Rejenerasyonun önündeki en büyük engellerden birisi inflamasyonun getirdiği oksidatif stres olup antioksidan ajanlar ile bu yük ortadan kaldırılarak rejenerasyon desteklenebilmektedir. Daha önce yapılan çalışmalar ile antioksidan ajanlar ile yapılan çalışmalar rejenerasyonun olumlu yönden etkilendiğini göstermiştir. Ankaferd Blood Stopper (ABS) de içeriğindeki 5 bileşen ile antioksidan, antiinflamatuvar, antimikrobiyal, antiateriosklerotik etkileri olan bir üründür. Bu çalışmada ABS'nin bu etkilerinin rejenerasyonun önündeki oksidatif yükü azaltarak rejenerasyona olumlu etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Gereç Yöntem: Çalışmamızda 250 ila 350 gram arası ağırlıkları olan 30 adet wistar tipi dişi albino rat kullanılmıştır. Ratlar randomize bir şekilde 10 rattan oluşan 3 gruba ayrıldı. Grup 1: Laparotomi yapılan grup, Grup 2: Laparotomi sonrasında karaciğerin sol lateral ve medial lobları 4/0 ipek ile bağlanarak %70 hepatektomi yapılan ve herhangi bir ilaç verilmeyen grup, Grup 3: Laparotomi sonrasında %70 hepatektomi yapılan orogastrik sonda yolu ile 10 gün süresince 0,5 ml/gün dozunda Ankaferd Blood Stopper verilen grup. Rezeke edilen karaciğer dokuları tartıldı. 10 gün sonrasında relaparotomi ile abdominal aortadan kan alındı, kalan karaciğer dokusu çıkarılarak tartıldı. Ratlar sakrifiye edildi. Kan ve daha sonra çıkarılan kalan karaciğer dokusu oksidatif durum ve rejenerasyon incelemesi için biyokimyasal, histopatolojik ve immunhistokimyasal değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışma grupları arasında vakuolizasyon bakımından istatistiksel olarak anlamalı fark yoktu (p = 0,177). Sham ve ABS (+) gruplarıyla karşılaştırıldığında, ABS (-) grubunda nekroz seviyesi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p = 0,010). ABS (+) grubu ile karşılaştırıldığında, ABS (-) grubunda sinuzoidal konjesyon görülme sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p = 0,048).
Özet (Çeviri)
Introduction: The liver is one of the largest solid organs of the body. Hepatectomy is now a common surgical procedure in emergency situations, surgical treatment of primary benign or malignant liver tumors, surgical treatment of metastases from such gastrointestinal malignancies, and transplantation. Internal and external variables can have a positive or negative impact on this aspect of the liver, which has the potential to regenerate. Regeneration has been demonstrated to be significantly affected in previous investigations and experiments using antioxidant compounds. ABS (Ankaferd Blood Stopper) is a 5-component product that exhibits antioxidant, anti-inflammatory, antimicrobial, and anti-atherosclerotic properties. In this study, the possible effect of ABS on regeneration by reducing the oxidative load in front of regeneration was investigated. Material and Method: In our study, 30 Wistar albino female rats weighing between 250 and 350 grams were used. Rats were randomly divided into 3 groups of 10 rats. Group 1: The group that underwent laparotomy, Group 2: After laparotomy, left lateral and medial lobes of the liver were ligated with 4/0 silk and 70% hepatectomy was performed and no drug was given, Group 3: The group in which 70% hepatectomy was performed after laparotomy, and 0.5 ml/day Ankaferd Blood Stopper was given for 10 days through the orogastric tube. Blood was drawn from the abdominal aorta through relaparotomy after 10 days, and the remaining liver tissue was removed and weighed. Rats were sacrificed. Blood and residual liver tissue were tested for oxidative condition and regeneration using biochemical, histopathological, and immunohistochemical methods. Results: There was no statistically significant difference in vacuolization between the study groups (p = 0.177). Compared to the Sham and ABS (+) groups, the level of necrosis was statistically significantly higher in the ABS (-) group (p = 0.010). The incidence of sinusoidal congestion was statistically significantly higher in the ABS (-) group compared to the ABS (+) group (p = 0.048).