Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda olağan kanun yollarının tüketilmiş olması şartı
The condition of exhaustion of ordinary legal remedies in individual application to the Constitutional Court
- Tez No: 727567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SATILMIŞ ERTUĞRUL AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Anayasa Şikâyeti, ülkemizde oldukça yeni bir müessese olup 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren yürürlüktedir.“Bireysel başvuru”olarak ifadesini bulan bu anayasal hak, temel hak veya hürriyetleri kamu gücü tarafından ihlal edilen kişilerce, hak ihlali iddiasının iç hukukta öngörülen tüm başvuru yolları tüketildikten sonra son çare olarak Anayasa Mahkemesi'nde açılan bir dava ile ileri sürülmesidir. Bireysel başvurunun kabul edilebilirlik koşullarından biri olan“olağan kanun yollarının tüketilmiş olması”şartının kapsam ve sınırlarının tartışıldığı bu çalışmada, uygulamada ortaya çıkan sorunlar, kuralın uygulanmadığı veya uygulanamayacağı durumlar etraflıca ele alınmaktadır. Çalışma boyunca, bireysel başvurunun insan haklarının korunmasına hizmet eden bir başvuru yolu olması esasında yol alınmış ve özün usule hâkim olması gerektiği savunulmuştur. Bireysel başvuruda bulunmadan önce tüketilmesi gereken başvuru yollarının tüketilmemesi, çoğu zaman bu konudaki bilgi ve tecrübenin yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma ile bireysel başvuru sisteminin etkin uygulanmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Constitutional Complaint is a fairly new institution in our country and has been in effect since 23 September 2012. This constitutional right, which is expressed as“individual application”, is the claim of violation of rights by persons whose fundamental rights or freedoms have been violated by public power, with a lawsuit filed in the Constitutional Court as a last resort, after exhausting all remedies provided in domestic law. In this study, in which the scope and limits of the“exhaustion of ordinary legal remedies”condition, which is one of the admissibility conditions of the individual application, are discussed. The problems that arise in practice and the situations where the rule is not applied or cannot be applied are discussed in detail. Throughout the study, progress has been made on the basis that individual application is a remedy that serves the protection of human rights, and it has been argued that the essence should dominate the procedure. The fact that the remedies that should be exhausted before making an individual application are not exhausted is mostly due to the insufficient knowledge and experience on this subject. With this study, it is aimed to contribute to the effective implementation of the individual application system.