Van yöresinde Derviş Mehmet Paşa İsyanı (1818-1819)
Derviş Mehmet Pasha's revolt in the area of Van (1818-1819)
  1. Tez No: 72757
  2. Yazar: ECVET ERKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ VAN YÖRESİNDE DERVİŞ MEHMET PAŞA İSYANI (1818-1819) Ecvet ERKOÇ Danışman: Yrd.Doç.Dr. Hasan ŞAHİN 1998, sayfa 61 Jüri: Yrd.Doc.Dr. Hasan ŞAHİN Bu çalışmada, 1818-1819 yıllarında Van yöresinde isyan çıkaran Van valisi Derviş Mehmet Paşa'nm dönemi incelenmiştir. 1804-1819 yılları arasında Van tarihinde önemli bir yere sahip olan Derviş Mehmet Paşa'nm siyasî yaşamı iki bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde Derviş Mehmet Paşa'nm, Van valiliği öncesi ve Van valiliğini ele geçirmesiyle İranlılarla sınır anlaşmazlıkları araştırılmıştır. İkinci bölümde, Van halkı, Erzurum valiliği ve Muş mutasarrıflığının Derviş Mehmet Paşa hakkındaki şikâyetleri ve İstanbul'un bunları çözüm yolları, Başbakanlık Osmanlı Belgeleri'nin ışığında incelenmiştir. Bu çalışmada, Derviş Mehmet Paşa dönemindeki aşiretlerin Osmanlı- İran ilişkilerindeki durumu ve İran'ın Van hadisesindeki rolü ele alınmıştır. Sultan III. Selim'in son dönemi ve II. Mahmud'un ilk yıllarındaki bu hadisenin otorite boşluğundan kaynaklandığı, çalışmanın içeriğinde ve sonuç kısmında belirtilmiştir. Osmanlı Devleti, bu tür hadiseleri, merkezden ve bölge valilerinin kuvvetlerinden yararlanarak çözüme kavuşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS DERVİŞ MEHMET PAŞA'S REVOLT in the AREA of VAN (1818-1819) Ecvet ERKOÇ Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Hasan ŞAHİN 1998, page 61 Jury: Yrd.Doç.Dr. Hasan ŞAHİN In this study, we examined the period of the Van governor Derviş Mehmet Paşa who revolted around Van in the years 1818-1819. Tpe political life of Derviş Mehmet Paşa between 1804-1819 occupies and important place in Van's history and it is taken to hand in two parts. İn the first chapter, the border disagreements between Iran and Derviş Mehmet Paşa before and at is being the governor of Van were examined. In the second chapter, the complains of the people of Van, the governor of Erzurum and the Muş matasarrıflık against Derviş Mehmet Paşa and Istanbul's solutions for it were examined under the light of documents from the Başbakanlık Osmanlı Archives. This research handles with the relationship conditions between the clans and Ottoman-Iran at the time of Derviş Mehmet Paşa and also the role of Iran in the Van event. This event happens between the late Selim EI and the early Mahmud II era because of the lack of authority and this is shown during the study and at the solution chapter. The Ottoman Empire made use of the power of the central and the district governors in order to prevent such events.