İdris-i Bitlisi Selim-Namesinde Doğu Anadolu'nun fethi
Eastern Anatolia conquest in the Selim-Name of İdris-i Bitlis
  1. Tez No: 72758
  2. Yazar: BAHATTİN YALÇIN HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SİNAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda Doğu Anadolu Bölgesinin Fethi ile ilgili önemli bir kaynak olan İdris-i Bitlisinin Selim-namesinden faydalanarak bölge tarihinin bir dönem olayları bir tanığın eseri ana eksen alınarak anlatıldı. Üç bölümden oluşan tezde birinci bölüm fetih öncesi Doğu Anadolu'nun genel tarihini incelemektedir. Fetih öncesi genel durum verilerek bölgenin tarih süreci içinde geirdiği değişimler konusunda ayrıntıya girilmeden ana hatları ile > geçmişin siyasi olayları aktarılmıştır. İkinci bölümde İdris-i Bitlisinin Selim-namesi eksen alınarak Çaldıran savaşı ve sonrası Doğu Anadolu Bölgesinin Fethi anlatılmıştır. İdris-i Bitlisinin bugüne kadar kaynak olarak kullanılmamış olan Selim-namesi diğer kaynaklardan farklı olarak Doğu Anadolu'daki mücadeleye başka kaynaklarda rastlanmayan bilgiler ihtiva etmektedir. Son bölümde Yavuz Sultan Selim Hanın tahta geçmek için babası ile mücadelesinden başlayarak, İran ve Mısır seferleri arasında geçen Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki savaşlarla devam edip Celali İsyanı ile son bulan Selim-namenin Türkçe çevirisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, using the Selim-name of İdris-i Bitlisi that is an important source about Eastern Anatolia Province Conquest by Ottoman, some events that occurred in a period of this region's history tried to explain. Our study consists of three chapters. In the first chapter, the history of ' Eastern Anatolia has been generally mentioned. Giving overall situation before conquest, regional changes and politic events through history explained briefly. In the second chapter, taking the Selim-name of İdris-i Bitlisi as the locus of the view, the Çaldıran War and the Conquest of the province after this war has been revealed. This selim-name that has not been used as a source up to now includes different information about struggle in the region not found in the other sources. In the last chapter, a Turkish translation of the Selim-name starting with the struggle of Yavuz Sultan Selim Han against his father to get the sovereign's throne, continuing with the wars in the East, and finishing with the Celali rebellions has been presented.