Eski Türk toplumunda ailenin yeri ve önemi
  1. Tez No: 72759
  2. Yazar: NURAY EREMREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESKİ TÜRK TOPLUMUNDA AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NURAY EREMREM Danışman: Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Jüri : Prof.Dr.Hüseyin AKYÜZ Eski Türk Toplum Yapısında Ailenin Yeri ve Önemi adını taşıyan bu çalışma üç bölüm ve çok sayıda alt başlıktan oluşmuştur. Birinci bölümde aileyi kavramsal ve tarihi çerçeveye oturtarak, aile konusunda ortaya çıkan görüşlere yer verdik. Aile sınıflaması yaparak, otoritenin kullanımı, rol ve statü dağılımının aile yapısına bağlı olarak nasıl değiştiğim göstermeye çalıştık. İkinci bölümde ise eski Türk sosyal hayatında önemli olan kurum ve organizasyonların aileyle olan ilişkilerim belirttik. Bu bağlamda din, kışla ve devlet gibi bazı temel kurum ve organizasyonları genel hatlar içerisinde inceledik. Eski Türk Ailesi adını taşıyan üçüncü bölümde ise evliliğin ne olduğu, hangi aşamalardan geçerek evlenildiği, eski Türk aile yapısının nasıl kurulduğu üzerinde durduk. Eski Türk ailesinin fonksiyonlarım açıklayarak toplumdaki sosyo-kültürel değerlerle olan ilişkisini irdeledik. Ayrıca Antik-Çağla kısa bir karşılaştırma yaparak eski Türk ailesinin kendi dönemi içindeki yerini ve önemini belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE PLACE AND THE IMPORTANCE OF FAMILY IN ANCIENT TURKISH SOCIETY NURAY EREMREM Supervisor: Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Jury : Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ This study named The Status and The Importance of family In Ancient Turkish family Structure consists of three chapters and lots of subtitles. Setting family in the historical and conceptional frame, we handled the views which were put forward about family in the first chapter. Classifying family, we tried to show the usage of authority and how the distribution of status changed according to the family structure. In the second chapter, we pointed out the relationship between the family and the institutions and organizations which were important in ancient Turkish social life. In this context, we examined some essential institutions and organizations like religion, barracks and state in general. In the third chapter named Ancient Turkish Family we pointed out what was marriage, through which phases people had passed while marrying and how the ancient Turkish family structure was. Explaining the functions of ancient Turkish family, we commented its relation with sociocultural values in society. Besides, making a short comparison with Classical Era, we tried to determine the status and the importance of ancient Turkish family in its own period.