İslam Hukukunda kur'a
Drawing lots in the law of Islam
- Tez No: 72760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Halil ÖZTÜRK İSLÂM HUKUKUNDA KUR'A Danışman: Yrd. Doç. Dr. Halil ibrahim ACAR 1998 -SAYFA: 58 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim ACAR islâm Hukukunda kur'a uygulanmasının doktriner temellerinin tespiti amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışma bir giriş iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kur'a usulünün hukuk metodolojisindeki konumu birinci bölümde ise tanımı ve tarihteki yeri üzerinde durduk. Tezimizin ikinci bölümünde kur'anın naslardaki yeri ile İslâm hukuk doktrinindeki uygulanmaları incelendi Çalışmamızın neticesinde kur'a Usulünün İslâm Hukukunda da var olduğu özellikle problemli ve meçhul durumlarda hükmü Allah'a havale etme esasına dayalı hukuki bir çözüm yolu olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS DRAWING LOTS IN THE LAW OF ISLAM Halil ÖZTÜRK Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Halil Ibrahim ACAR 1998 -PAGE: 58 Jury: Yrd. Doç. Dr. Halil ibrahim ACAR This Study has one introduction and two sections. Our goal is to determine the basic of doctrinal apply of drawing lots at Islamic Laws. There has been studied the position of drawing lots at law methodolojy in introduction section. In the first section, We have given the identification and historical position of it. In the second section, there has been exomined the place of drawing lots at dogma and applying at the law of Islamic doctrine. It has been found that drawing lots exists at islamic laws. It has been also found it as a legal solving way, depending the consume decision onthe basic transfering to God especially at unknown and difficult cases.