COVİD-19 korkusunun sağlık çalışanlarının iş performanslarına etkileri ve örgütsel bağlılığın aracılık rolü
The effects of the fear of COVID-19 on the work performance of healthcare professionals and the intermediate role of organizational commitment
  1. Tez No: 727605
  2. Yazar: AYBÜKE ERSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SÜSLÜ, DR. GÖKTEN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında, Covid-19 korkusunun iş performansı üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide, örgütsel bağlılığın aracılık rolünün tespit edilmesidir. Araştırma kapsamında katılımcıların tanımlayıcı özellikleri için demografik bilgileri alınmış, sonrasında Covid-19 korkusu ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve son olarak çalışanların iş performansının ölçülmesi için de; iş performansı ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Tokat ilinde görev alan 409 sağlık çalışanından google forms kullanarak çevrimiçi anket yapılmak suretiyle elde edilmiştir. Veriler SPSS 25 paket programı ve SPSS Process 2.16 makrosu ile analiz edilmiştir. Programlar aracılığı ile toplanmış olan verilerin güvenilirlik analizi yapıldıktan sonra tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı faktör analizi, korelasyon analizleri ve 4. model aracılık analizi yöntemleri ile detaylı olarak incelemeleri yapılmıştır. Araştırma bulguları; sağlık çalışanlarının düşük düzeyde bir Covid-19 korkusuna, orta seviyede örgütsel bağlılık düzeyine ve yüksek düzeyde iş performansına sahip olduklarını göstermiştir. Sağlık çalışanlarının Covid-19 kaynaklı korku düzeylerinin, iş performansını etkileme düzeyleri (katsayı=0,1701) ölçümlenmiş ve örgütsel bağlılığın kısmı aracılık etkisi söz konusu olduğunda Covid-19 kaynaklı korku düzeyinin (katsayı=0,1026)'ya düşürdüğü bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of fear of Covid-19 on work performance in healthcare workers and to determine the mediating role of organizational commitment in this relationship. Within the scope of the research, demographic information was obtained for the descriptive characteristics of the participants, after that, the Covid-19 fear scale, organizational commitment scale. Finally, in measuring the work performance of the employees; The job performance scale used. The data used in the study were obtained from 409 health workers working in the province of Tokat via conducting an online survey by google forms.The data were analyzed with SPSS 25 package program and SPSS Process 2.16 macro. After the reliability analysis of the data collected via the programs was performed, detailed analyzes were made with descriptive statistics, explanatory factor analysis, correlation analysis and 4th model mediation analysis methods. Research results; demonstrated that healthcare workers have a low fear of Covid-19, a moderate level of organizational commitment, and a high level of job performance. It has been found that the health workers' fear levels due to Covid-19 reduce their job performance levels by (coefficient=0,1701) and the level of fear due to Covid-19 in question by the mediation effect of organizational commitment to (coefficient=0,1026).