Panik bozukluk, sosyal fobi ve yaygın anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda beden duyumlarını abartma, belirti yorumlama, otomatik düşünceler ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between somatosensory amplification, symptom interpretation, automatic thoughts and dysfunctional attitudies in patients diagnosed with panic disorder, social phobia and generalized anxiety disorder
- Tez No: 727606
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızda yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), panik bozukluk (PB) ve sosyal fobi (SF) tanılı hastalar ile kontrol grubunun bedensel belirtilerin yorumlanması ve abartılması, otomatik düşünceleri, ara inançları açısından karşılaştırılması ayrıca bu üç hasta grubunda belirtilerin yorumlanması ve abartılması ile otomatik düşünceler ve ara inançlar arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza DSM-5 tanı kriterlerine göre YAB tanısı almış 45, PB tanısı almış 45 ve SF tanısı almış 45'er hasta ile 45 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 180 kişi katılmıştır. Katılımcıların tamamıyla görüşme yapılıp Hamilton anksiyete değerlendirme ölçeği (HAÖ), sosyodemografik veri formu, belirti yorumlama ölçeği (BYÖ), beden duyumlarını abartma ölçeği (BDAÖ), otomatik düşünceler ölçeği (ODÖ), fonksiyonel olmayan tutumlar ölçeği kısaltılmış Türkçe formu (FOTÖ-Tr) uygulanmıştır. Tüm gruplar sosyodemografik veriler ve ölçek puanları açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca YAB, PB ve SF tanılı hastaların ölçek puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: YAB, PB ve SF tanılı hastaların sağlıklı kontrol grubuna göre beden duyumlarını daha çok ruhsallaştırdıkları, bedenselleştirdikleri ve abarttıkları görüldü. Üç hasta grubunun otomatik düşünce ve ara inançları sağlıklı kontrol grubuna kıyasla daha fazlaydı. Bunun yanında YAB, PB ve SF tanılı hastalarda otomatik düşünce ve ara inançlar ile bedensel belirtilerin yorumlanması ve abartılması arasında anlamlı ilişki vardı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre; YAB, PB ve SF tanılı hastalarda otomatik düşünce ve ara inançların, bedensel belirtilerin ruhsallaştırılması, bedenselleştirilmesi ve abartılması üzerinde pozitif yönlü etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it is aimed to compare the patients with generalized anxiety disorder (GAD), panic disorder (PD) and social phobia (SF) and the control group in terms of interpretation and exaggeration of somatic symptoms, automatic thoughts, dysfunctional attitudes and also it is aimed to examine whether there is a relationship between the interpretation and exaggeration of symptoms and automatic thoughts and dysfunctional attitudes in these three patient groups. Materials and Methods: According to DSM-5 diagnostic criteria; a total of 180 people, 45 of whom are diagnosed with GAD, 45 patients with PD, 45 patients with SF and 45 healthy controls participated in our study. All participants were interviewed, Hamilton anxiety rating scale (HAS), sociodemographic data form, symptom interpretation questionnaire (SIQ), Somatosensory Amplification Scale (SSAS), automatic thoughts questionnaire (ATQ) and the abbreviated Turkish version of the dysfunctional attitudes scale (DASR-Tr) were applied. All groups were compared in terms of sociodemographic data and scale scores. In addition, the relationship between the scale scores of patients diagnosed with GAD, PD and SF has been examined. Results; Compared to the healthy control group, it was observed that patients with a diagnosis of GAD, PD and SF spiritualized, somatized and exaggerated their body sensations more. Automatic thoughts and dysfunctional attitudes were higher in the three patient groups compared to the healthy control group. Additionally, there was a significant relationship between automatic thoughts and dysfunctional attitudes and the interpretation and exaggeration of somatic symptoms in patients with a diagnosis of GAD, PD and SF. Conclusion: According to the results of our study; It was concluded that automatic thoughts and dysfunctional attitudes have a positive effect on the spiritualization, somatization and exaggeration of somatic symptoms in patients with a diagnosis of GAD, PD and SF.