John Locke'da bilgi problemi
Knowledge problem in John Locke
- Tez No: 72761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Düşünce tarihinin derinliklerine baktığımız zaman bazı filozofların görüşlerinin yaşadıkları çağı aşarak gelecek yüzyıllara kaynak teşkil ettiğini görürüz. Kıta rasyonalizrrıinin karşısında yükselen Ada Empirizmirıin tipik bir temsilcisi olan John Locke'da bu filozoflardan birisidir. Locke esas olarak bilgi problemi üzerinde durmaktadır. Bu itibarla Locke'un bilgi anlayışım tez konusu olarak seçtik. Locke, metafizik iddiaları bir yana bırakarak, insan zihninin gücü ve sınırları ile ilgilenir. Bu konuda ilgilendiği ilk problem doğuştan fikirlerin olmadığı düşüncesidir. Locke 'a göre, zihinde bulunan tasarım ve kavramlar deneyden gelir. Çünkü zihin düz beyaz bir kağıt gibidir (Tabula rasa). Bütün bilgiler eninde sonunda deneye dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we examine the profundities of history of thought, we realize that opinions of some philosophers became source to next centuries by passing beyond the age they lived in. John Locke, a typical representative of British Empiricism rising against the Continental Rationalism, is one of these philosophers. In this study, we tried to describe the understanding of knowledge in John Locke's teaching. We gave some general information about the knowledge problem and the history of knowledge problem. Locke quits the metaphysics assertions, and is concerned about the power and limitations of human's mind. The first problem he is interested in this matter is the opinion of not being any idea innately in human's mind. According to Locke, imaginations and conceptions in the mind come from experience because human mind is like a clean white paper (Tabula rasa). All knowledge is based on experience at last.