Gebelikleri sırasında COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş kadınların plasental bulgularının, umblikal arter ve orta serebral arter (MCA) doppler ultrason parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of placental findings of women with covid-19 infection during their pregnancy on the doppler ultrasound parameters of the umblical artery and middle cerebral artery (MCA)
- Tez No: 727617
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mart 2020 yılında tüm dünyaya pandemi ilan edilen Covid-19 enfeksiyonu 2022 yılı başına kadar 5,5 milyon ölüme sebep olmuştur. Gebelikte daha önce koronavirüslerin (SARS, MERS) enfeksiyonlarında ciddi komplikasyonlar gelişmesi Sars-CoV-2 virüsünün de maternal ve fetal olumsuz sonuçlara neden olabileceği düşünülmüştür. Sars-CoV-2 hücre girişinin, plasentada eksprese edilen ACE2 reseptörüne bağlı olduğu düşünülmektedir. Bunun sonucunda plasental etkilenmeye sekonder fetal etkilenmeye sebep olacağıdır. Yapılan çalışmalarda Covid-19 enfeksiyonun plasentada desidual arteriopati prevelansını arttırdığı ve maternal vasküler malperfüzyona yol açtığı gösterilmiştir. Çalışmamızda amacımız gebeliğinde Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olanların plasentalarının histopatolojik incelemesinin yapılması ile fetal umblikal arter ve MCA(orta serebral arter) Doppler parametrelerinin bu patoloji sonuçları ile ilişkilendirilmesinin sağlanmasıdır. Böylece Covid-19 enfeksiyonun plasental tutulumu sonucu plasental yetmezlik oluşturarak Doppler parametrelerinde bozulma olup olmadığı belirlenecektir. Ayrıca Covid-19 enfeksiyonunun geçirildiği haftaya bakılarak trimesterlere göre plasentada etkilenmenin şiddeti araştırılacaktır. Böylece Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş gebelerin daha yakından Doppler parametreleri ile takip edilerek plasental yetmezliğe bağlı fetal etkilerin değerlendirilmesinde önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Ocak 2021-2022 arasında kliniğimize doğum için başvuran gebelerin Covid-19 enfeksiyonu öyküsü sorgulanarak anket bilgi formu(Ek 1) doldurtulmuştur. Çalışmaya toplamda 83 hasta katılmıştır, 39'u Sars-Cov-2'li grupta, 44'ü kontrol grubundadır. Hastaların Doppler ölçümleri yapılmış ve plasentaları histopatolojik olarak incelenmiştir. Demografik parametreler doğumda gestasyonel haftanın sınırda anlamlı olması dışında istatistiksel olarak benzerdi (p = 0.044). Gruplar arasında yapılan prenatal Doppler incelemesinde umblikal arter PI, MCA PI, CPR değerleri arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Plasentalar bulgularda sinsityal düğümlenmede artış, perivillöz fibrin birikimi ve villus distrofik kalsifikasyon ile Sars-CoV-2grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (sırasıyla, p=0,043, p=0,016, p=0,048). Bu patolojik sonuçların Doppler parametrelerini etkilemediği izlendi. Enfeksiyonun geçirildiği trimesterlere göre bakıldığında stem villuslarda trombüs formasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,008). Gebeliğinde herhangi bir trimesterinde Sars-CoV-2enfeksiyonu geçirenlerde, sağlıklı popülasyon ile kıyaslandığında perivillöz fibrin birikimi ve villus distrofik kalsifikasyon artmaktadır. Fakat bu plasenta değişiklikleri umbilikal arter ve MCA Doppler parametrelerinde sağlıklı popülasyon ile kıyaslandığında değişikliğe neden olmamaktadır. Bu nedenle gebeliğinde Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş gebelerin izleminde sıkı Doppler takibi yapılmasına gerek yoktur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 infection, which was declared a pandemic in March 2020, caused 5.5 million deaths by the beginning of 2022. It was thought that Sars-CoV-2 virus may also cause adverse maternal and fetal outcomes due to the development of serious complications in previous infections of coronaviruses (SARS, MERS) during pregnancy. Sars-CoV-2 cell entry is thought to be dependent on the ACE2 receptor expressed in the placenta. As a result, it will cause fetal effect secondary to placental effect. Studies have shown that Covid-19 infection increases the prevalence of decidual arteriopathy in the placenta and causes maternal vascular malperfusion. In our study, our aim is to make the histopathological examination of the placentas of those who had Covid-19 infection during pregnancy and to correlate the fetal umbilical artery and MCA (middle cerebral artery) Doppler parameters with these pathology results. Thus, it will be determined whether there is a deterioration in Doppler parameters by creating placental insufficiency as a result of placental involvement of Covid-19 infection. In addition, the severity of the effect on the placenta will be investigated according to the trimesters by looking at the week of the Covid-19 infection. We think that monitoring pregnant women with Covid-19 infection more closely with Doppler parameters will contribute significantly to the evaluation of fetal effects due to placental insufficiency. The history of Covid-19 infection of the pregnant women who applied to our clinic for delivery between January 2021 and 2022 was asked to fill in the questionnaire information form (Annex 1). A total of 83 patients participated in the study, 39 in the Sars-Cov-2 group and 44 in the control group. Doppler measurements of the patients were made and their placentas were examined histopathologically. Demographic parameters were statistically similar except that the gestational week at birth was borderline significant (p = 0.044). No significant difference was observed between the umbilical artery PI, MCA PI, and CPR values in the prenatal Doppler examination performed between the groups. There was a statistically significant difference between the Sars-CoV-2 groups with increased syncytial knotting, perivillous fibrin deposition and villous dystrophic calcification in placental findings (respectively, p=0.043, p=0.016, p=0.048). It was observed that these pathological results did not affect Doppler parameters. Considering the trimesters of infection, a statistically significant relationship was found in thrombus formation in stem villi (p=0.008). Perivillous fibrin deposition and villous dystrophic calcification are increased in women who have Sars-CoV-2 infection in any trimester of pregnancy compared to the healthy population. However, these placental changes do not cause changes in umbilical artery and MCA Doppler parameters compared to the healthy population. For this reason, strict Doppler follow-up is not required in the follow-up of pregnant women who have had Covid-19 infection during pregnancy.