Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının önemsedikleri etik değerlerin tespiti ve analizi: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi örneği
Determination and analysis of ethical valuescared for by social studies teacher candidates:Case of Nevşehir Haci Bektaş Veli University
- Tez No: 727631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının önemsediği etik değerleri belirlemek ve analiz etmektir. Bu amaçla araştırmanın çalışma grubunu 2019 – 2020 Eğitim/Öğretim yılının Güz Dönemi'nde (16 Eylül 2019- 15 Kasım 2019 tarihleri arasında) Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde okuyan 29 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Etik Değerleri Belirleme Formu”kullanılmıştır. Veri toplama aracı geliştirilirken ilgili literatür incelemesinin, uzman görüşlerinin ve Miles & Huberman (1994) sonuçlarından elde edilen verilerin“etik değerleri belirleme formu'nu”oluşturmada kullanılmasının yeterli olduğu varsayılmıştır. Bununla birlikte çalışma grubunu oluşturan öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada öğrencilerin bilgileri toplanırken kişisel bilgiler kısmında sadece cinsiyet faktörü dikkate alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının önemsedikleri etik değerler sırasıyla güven, saygı, adalet, eşitlik, doğruluk/dürüstlük, sevgi, sabır, tarafsızlık ve hoşgörü, bağımsızlık/özgürlük, anlayışlı olmak ve samimiyet şeklinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca elde edilen bulgulara göre Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının bir öğretmende bulunması gereken etik değerler önem sıralarına göre şöyle sıralanmışlardır: adalet, eşitlik, sabır, sevgi, tarafsızlık. Ayrıca araştırmada cinsiyete göre en çok önemsenen etik değerler, seçilen bu etik değerlerin niçin seçildiği ayrıca bir öğretmende bulunması gereken etik değerlerde yine cinsiyet faktörüne göre nasıl oluştuğu ortaya konulmuştur. Araştırmada sonucunda etik değerlerin öğretmen adaylarının cinsiyetlerine göre farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine and analyse the ethical values cared by the teacher candidates of Social Studies. For this purpose, the study group of the research consists of 29 teacher candidates studying at the Department of Social Studies Teaching at the Faculty of Education, Nevşehir Hacı Bektaş Veli University during the Fall Semester of the 2019 - 2020 Academic Year (between September 16, 2019 and November 15, 2019).“Ethical Values Determination Form”developed by the researcher was used in order to collect data in this research. While developing the data collection tool, it was assumed that it was sufficient to use the relevant literature review, expert opinions and the data obtained from Miles & Huberman (1994) results in creating the“ethical values determination form”. In addition, face to face interviews were made with all the students forming the working group. In the study, only the gender factor was taken into account in the personal information section while collecting the students' information. According to the findings obtained from this research, the ethical values that Social Studies teacher candidates care about emerged as trust, respect, justice, equality, truthfulness / honesty, love, patience, impartiality and tolerance, independence / freedom, understanding and sincerity, respectively. In addition, according to the findings obtained, the ethical values that Social Studies teacher candidates should have as a teacher were the most stated common ones in the form of justice, equality, patience, love and impartiality, respectively. In this research, why different ethical values were selected by gender, and also how the ethical values that a teacher should have were changing according to the gender factor. As a result of the research, it was found that ethical values differ according to the gender of the teacher candidates.