Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulardaki argümanlarının insan hak ve özgürlükleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of social studies teacher candidates' arguments on socioscientific issuesc
  1. Tez No: 771837
  2. Yazar: BUKET ÇAĞLA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TUNÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulardaki argümanlarını insan hak ve özgürlükleri bağlamında değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Batı Karadeniz bölgesinde bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 50 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemiyle, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma BTT dersi kapsamında haftada 2 ders saati olmak üzere, toplamda 4 hafta boyunca çevirim içi olarak tamamlanmış her sosyobilimsel konu için bir hafta süre ayrılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından geliştirilen yazılı argümantasyon formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonunda, öğretmen adaylarının argümantasyon düzeyleri betimsel analiz ile yapılandırılmış görüşmeler ise içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucuna göre, öğretmen adaylarının ilk uygulamadan son uygulamalara doğru argüman düzeylerinde değişimler görülse de argüman düzeylerinin düşük veya orta seviyede olduğu saptanmış ve katılımcıların argüman bileşenlerini oluştururken zorlandığı kısımlar tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının argümanlarında yer alan iddia bileşenine ait ifadelerinde kesin fakat tamamlanmamış iddialar oluşturdukları tespit edilmiş ayrıca katılımcıların iddia ve veriyi birleştirip yorumlayamadıkları ve iddialarını başka araştırma verileriyle birleştiremedikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının, argümanlarında iddialarını destekleyen araştırmalara ve çürütücü bileşenine yönelik ifadelere yer vermedikleri görülmüştür. Araştırma sonuçlarının öğretmenlere ve öğretmen adaylarına sosyobilimsel konulara yönelik derslerinde uygulanabilecekleri bir model olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate the arguments of social studies teacher candidates on socioscientific issues. The study group of the research consists of 50 social studies teacher candidates studying at a state university. Qualitative research method and case study design were used in the research. Within the scope of the Research ICT course, one week was allocated for each socioscientific topic completed online for a total of 4 weeks, 2 hours per week. The data of the study were collected through a written argumentation form and a structured interview form developed by the researchers. At the end of the research, the argumentation levels of the pre-service teachers were evaluated by descriptive analysis and semi-structured interviews were evaluated by content analysis. According to the evaluation result; Although there were changes in the argument levels of the pre-service teachers from the first application to the last application, it was determined that the argument levels were low or moderate, and the parts that the participants had difficulty in creating the argument components were identified. It was determined that the pre-service teachers made definite but incomplete claims in their statements regarding the claim component in their arguments. It was observed that the pre-service teachers did not include the researches that support their claims and the statements about the rebuttal component in their arguments. It can be suggested as a model that the results of the research can be applied to teachers and prospective teachers in their lessons on socioscientific issues.