Yoğun bakım ünitesinde çalışan doktor ve hemşirelerin santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarının önlenmesi ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the knowledge levels of the doctors and nurses working in the intensive care unit on the prevention of central venous catheter-related blood circulation infections
- Tez No: 727636
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar hastanede kalış süresini uzatan tedavi maliyetlerini arttıran morbidite ve mortalitesi yüksek enfeksiyonlardır. Yoğun bakım ünitelerinde hastaların komplikasyon gelişme risklerinin yüksek olması ve invaziv girişimlerin fazla olması nedeniyle enfeksiyon görülme oranının diğer birimlere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Ventilatör ilişkili pnömoniler, kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonları, kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları yoğun bakım ünitelerinde en sık görülen sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlardır. Bu çalışma ile yoğun bakım ünitelerinde çalışan doktor ve hemşirelerin santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarının önlenmesi ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma 15 Ocak-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında bir araştırma ve uygulama hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Katılımcıların tanıtıcı özelliklerine ilişkin veri toplama formu”ve“Santral venöz kateter ilişkili enfeksiyonları önlemeye yönelik bilgi düzeyi soru formu”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler olarak sayı, yüzde ve ortalama±standart sapma (ort±s) kullanıldı. Araştırmaya 89 hemşire ve 81 doktor olmak üzere toplam 170 sağlık çalışanı dahil edildi. Katılımcıların %76,5'i kadın, %52,9'u hemşiredir. Hemşirelerin %65,3'ü, doktorların %93,5'i santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarına ilişkin eğitim almış olup, eğitim alanların %58,5'i eğitimi mesleki eğitim sırasında aldığını belirtirken, %59,1'i sağlık bakım hizmeti ile ilişkili enfeksiyona yönelik makale okuduğunu belirtmiştir. Çalışmada santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarını önleme konusunda bilgi puan ortalaması 10 üzerinden 5,43±1,90 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections are infections with high morbidity and mortality, increasing the length of hospital stay and increasing treatment costs. It is seen that the rate of infection is higher in intensive care units compared to other units due to the high risk of complications and the high number of invasive procedures. Ventilator-associated pneumonia, catheter-related urinary tract infections, catheter-related bloodstream infections are the most common healthcare-associated infections in intensive care units. The aim of this study was to determine the level of knowledge of doctors and nurses working in intensive care units about the prevention of central venous catheter-related bloodstream infections. This descriptive study was conducted in the intensive care units of a research and practice hospital between January 15 and May 30, 2021.“Data collection form regarding the introductory characteristics of the participants”and“Knowledge level questionnaire for preventing central venous catheter-related infections”were used to collect the data. Number, percentage and mean±standard deviation (mean±s) were used as descriptive statistics in the evaluation of the data. A total of 170 healthcare professionals, including 89 nurses and 81 doctors, were included in the study. 76.5% of the participants are women and 52.9% are nurses. 65.3% of the nurses and 93.5% of the doctors received training on central venous catheter-related bloodstream infections. He stated that he had read an article about the infection associated with the service. In the study, the mean score of knowledge about preventing central venous catheter-related bloodstream infections was determined as 5.43±1.90 out of 10.